Bilgi Teknolojisi Nedir?

Bilgi teknolojisi (IT), genellikle bir işletmede verilerin veya bilgilerin depolanması, bilgilerin çalıştırılması, bilgi temini ve iletilmesi ya da değiştirilmesi için bilgisayarların kullanılmasıdır. BT temel itibariyle bilgi ve iletişim teknolojisi olan ICT’nin bir alt koludur.

Genellikle bilgisayar üzerinden tanım yapılsa da televizyon ve telefon da bu bilgi dağıtım sisteminin içerisinde yer almaktadır.

BT’nin Tarihçesi 

Biraz geçmişe gidelim ve geçmişten günümüze böyle bir ihtiyacın nasıl ortaya çıktığı ve nasıl karşılandığı göz gezdirelim.

İnsanoğlu yazının geliştirilmesi ile birlikte sürekli bir not tutma telaşına girmiştir. Bu sayede bildiklerini veya öğrendiklerini not tutarak hem kendileri hem de gelecek nesilleri için saklamıştır. Bu sayede bilginin depolanması ve iletilmesi gibi en büyük iki bilgi fonksiyonunu ortaya konmuştur. Günümüzde de amaç aynı doğrultuda olsa da kullanılan kaynakların sayısı artmış ve bilginin iletilmesi birçok yöntem ile sağlanabilir hale gelmiştir.

BT 4 farklı gelişim evresi yaşamıştır. Bunlar;

  • Mekanik öncesi dönem (3000 MÖ – 1450 MS),
  • Mekanik dönem (1450-1840),
  • Elektromekanik dönem (1840-1940)
  • Son olarak günümüzdeki elektronik dönem (1940 mevcut)

Bilgi teknolojsi günümüzde farklı alt disiplinler oluşturarak hacmini her geçen gün arttırmaktadır. Şirketlerin sahip olduğu en önemli şey bilgidir. Firmaların birbirini satın alması ya da birleşmesindeki en büyük nedenlerden biri sahip olunan bilgi ve tecrübedir. Buna know-how bilgisi de diyebiliriz. Bilgi teknolojisi sayesinde de bu bilgiler depolanır ve big datalar oluşturulur. Bilgiyi sadece depolamak yetmez, gerektiğinde doğru bilginin bulunun ortaya konması ya da işlenmesi gerekir. Bu da veri madenciliğini oluşturmuştur.

Bilgi teknolojisi her geçen yıl önemini arttırmaktadır ve üklemizde de iş olanağı yüksek bir alandır. İş olanağı yüksek olsa da şartlarının iyileştirilmesi gerekmektedir.

 

 

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir