Bilgisayarı Virüslerden Koruma Yolları

Bilgisayarımızı günlük hayatta çok fazla kullanmıyorsak, sadece internet amaçlı ve belli başlı şeyler için kullanıyorsak ve bu durumda bilgisayarımızda yavaşlama oluyorsa, bilgisayarımıza  virüs bulaşmış olabilir. Böyle bir durumda bilgisayarımızı anti virüs programları ile taramamız gerekir. Ve böylece bilgisayarımızı temizleriz. Fakat sadece bu yöntem yeterli olmayabilir.bazen anti virüs programlarının görmediği virüslerde vardır. Online  güvenlik yazılımları vardır. Bu yazılımlar kendi sitelerinden bilgisayarımızı tararlar.  Bunlarla da taramakta fayda vardır. Anti virüs gözünden  kaçabilir. Zararlı yazılımlar bilgisayara bulaşırsa anti virüsü devre dışı bırakırlar. Anti virüs devre dışı kalırsa bu zararlı programlar bilgisayarımıza zarar verir. Bu sebeple rutin olarak sürekli bilgisayarımızı güncelleme yapmamız gerekir. Anti virüs programını da sürekli güncellemeden geçirmemiz gerekir.

Bilgisayarı Virüslerden Koruma Yolları

Genellikle web sitelerinden zararlı yazılımlar bulaşır. Bu tip siteler kara siteler arsına eklenerek aramalarda açılmaz ve tarayıcıya ulaşamaz. Anti virüs yazılımının özelliği varsa zararlı içerik barındıran siteleri ayırmak mümkündür.

Bilgisayar virüsleri zararlı programlardır. Bilgisayarların içine girerek isteğimiz dışında bilgisayarımızı kullanırlar. Genellikle bilgisayarlara zarar vermek için bilgisayara bulaşan zararlı yazılımlar, işletim sistemini çökertmek için çalışırlar. Buna yönelik olarak direkt işletim sistemini hedef alırlar. Bilgisayara bulaşıp onun oturum bilgilerini hesaplarını çalmaya çalışırlar. Böylece hesaplarına el koyarlar. Eski zamanlarda daha çok donanımları hedef alan virüsler vardı. Excel ve benzeri programlarda kullanılan sabit diski hedef alan virüsler vardı. Şimdi ise daha çok hesapları ele geçirmeye yönelik virüsler ortaya çıkmaya başladı. Casus yazılımlara karşı, tüm virüslere karşı bilgisayarımızı korumak için işletim sistemini ve virüs programlarını güncel tutmak gerekir. Anti virüs yazılımlarının performansı için sürekli güncel tutmak lazım. Kullandığımız yazılım kendini otomatik olarak güncellemiyorsa, her bilgisayarı açtığınızda kendiniz güncellemeniz gerekir. Ücretli ise bu programı yenilemek gerekir. Yoksa güncelleme alınmaz.

Bilgisayarın yavaşlaması genellikle çok fazla yazılım kurma oyun kurma kaldırma kaynaklanabilir. Fazla yükleme yapılmış olabilir. Zararlı yazılımlarda bilgisayarı yavaşlatmaya neden olabilir. Bunu anlamanın tek yolu anti virüs programı ile bilgisayarı taramaktan geçer. Bilgisayara format atılarak da bilgisayarın yavaşlamasını önleyebiliriz. Böylece bilgisayarı yenilemiş oluruz.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir