Bilim İnsanlarının Açıkladığı 4 Farklı İnsan Kategorisi

Bilim insanları tarafından açıklanan 4 farklı insan kategorisi bir hayli dikkat çekti. Birçok haber sitesinin de konusu olan bu açıklama, insanları ortaya koymuş olduğu özelliklere göre kategorize ediyor ve bu işleme göre ortaya 4 farklı kategori çıkıyor. Yapılan açıklamada 4 farklı kategorinin başlıkları; vasat, rol modeli, çekingen ve ben merkezci olarak tanımlanmış.

Açıklamaları ile birlikte 4 farklı kategoriye şu şekilde sıralayabiliriz;

İnsan Kategorileri

  1. Vasat: Duygusal açıdan dengesiz tavırlar sergileyebilen ve dışa dönük kişilerdir. İç hissiyatlarını dışa vurma konusunda tereddüt yaşayan ve şeffaf olmayan bireylerdir. Daha çok kadınların bu kategoride yer aldığı açıklandı.
  2. Rol modeli: Erkeklerin bu kategoride yer alma durumu daha fazla. Duygusal dengesizliği az olsa da diğer karakteristik özelliklerde dengesizlikler sergileyebiliyor.
  3. Çekingen: İstikrarlı duygusal hareketler sergilese de şeffaf değiller. Bu açıdan dışa dönük olmadıkları da düşünülüyor. Bunların yanı sıra kolay uyum gösterme ve dürüstlük konularında başarılılar.
  4. Ben merkezci: Dışa dönüklük açısından çok iyi olsa da bulunduğu ortama uyum sağlama, şeffaflık ve dürüst birey olma konularında sorun yaşıyor. Bu kişilerle birlikte zaman geçirmenin çok zor olduğu bizzat araştırmayı yapan bilim insanları tarafından söyleniyor.

İlginç bir araştırma olduğunu söylemeliyiz. Tartışmalara da fazlasıyla açık zira insan tarzını 4 farklı kategoride değerlendirmek çok sığ bir yaklaşım olabilir. Belki daha düzgün bir ifadeyle basite kaçmak olabilir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir