Bir Zamanlar Antarktika da Cennetti

Bilim adamları, Nature dergisinde yaptıkları araştırma ve gözlemler sonucunda Antarktika kıyılarında ilgin bir şey tespit etmişlerdir ve bu gelişmede gümüzde sadece tropikal bölgeler de görülebilecek Yağmur Ormanlarının olmasıdır.

BİK Bilim adamları bu kıyılar da yaptıkları çalışmalarda kurdukları sondajlar ve kuyularla beraber bunların içerisinde Polen ve Sporlara rastlandı. Bu Sondaj kuyularının derinlikleri 1000 metreye inmekteydi ve bu da bu gelişmenin ne kadar garanti olduğunu gösterir ki bu kuyular içerisindeki elde edilen tespitlere göre bu kıyılarda önceden Yağmur Ormanlarının olmasıydı. Bilim adamları, yaptıkları çalışmalar ve elde ettikleri çalışmalar sonucun da bundan 52 Milyon yıl önce  Antarktika kıyıların da Yağmur Ormanlarının olduğunu tespit ederek bu durumun günümüzde sadece Tropikal bölgeler de görüldüğünü düşünürsek böyle bir durumun bu kıyılar da ve o yıllar da olmasının ne kadar ilginç olduğunu göstermektedir.

Bilim adamı Prof. Jörg Proos , günümüzden 52 milyon yıl önce bu kıyılarda ısının günümüzden 50-60 santigrat derece daha yüksek olduğunu söyleyerek buna da Ilık deniz akıntılarının neden olduğunu söylemektir. Bu açıdan da bu kıyıların özellikleri oldukça farklı ve bir o kadar da şaşırtıcıdır. Proos, ayrıca ilginç bir duruma da dikkat çekerek, günümüzde ki fosil yakıtlarının tüketimiyle açığa çıkan Karbondioksit  salımının aynı şekilde devam etmesi halinde  birkaç yıl içerisinde atmosferdeki karbondioksit oranı bundan 52 milyon yıl öncesi gibi olabilir diyerek bu alanda ne kadar ciddi bir sorunun da habercisi olduğunu vurgulamaktadır.

antarktika - yağmur ormanı

Antarktika kıyılarında böyle bir durumun milyon yıl önce olması ilginç ve şaşırtıcı bir durumdur ama şuan günümüzde sadece tropikal bölgeler de bu duruma rastlanması da olayı daha ilginç boyutlara taşımaktadır…

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir