Biranın Sıcak Tavaya Döküldüğünde Verdiği Tepki

Mutfak deneylerinden biri ile karşınızdayız. Bu deneyi siz de dikkatli bir şekilde yapabilirsiniz. Öncelikle bir tavayı ocağın üzerinde iyice ısıtın. Sonrasında birayı çok fazla değil az miktarda sıcak tavanın üzerine boşaltın. Olanlar gerçekten dikkat çekici !

Bu arada hatırlatmak da fayda var; bu deneyi bira ile yapmak zorunda değilsinizi su ile de yapabilirsiniz. Burada olan olay, bilim ile ilgilenen insanların çoğu tarafından bilinen “Leidenfrost Effect” ya da “Leidenfrost Etkisi” dir. Peki nedir bu Leidenfrost etkisi ?

Leidenfrost Etkisi

Bu etkiyi deneyimiz ile açıklayabiliriz. Örneğin kızgın bir tavaya su döktüğümüzde aynı etki görülür. Su ile tava arasında bir buhar katmanı meydana gelir. Bu buhar katmanı da kızgın tava ile su arasındaki ısı alışverişini keser ve suyun tava üzerinde balon şeklinde durmasını sağlar. Bu bira videosunda da açık bir şekilde gözükmektedir.

Leidenfrost etkisini daha fazla açabiliriz. Mesela alüminyum metali yaklaşık 660 derecede ergime gösterir. Su da 100 derecenin üzerine çıktığında buharlaşır. Fakat suyun bir damlası erimiş metalin içine girdiğinde anında buharlaşmaz. Burada da yukarıda bahsedilen Leidenfrost etkisi meydana gelir. Ya da insanların ateş üzerinde yürümesi… Burada da yine Leidenfrost etkisi bulunmaktadır. Ev hanımları da bilmeden bu etkiden faydalanırlar. Ütünün kızgınlığını ölçmek için parmaklarını ıslatıp dokunurlar. Bu sayede ellerini yakmadan ölçüm sağlanmış olur. 

Biranın Sıcak Tava İle Buluşması

Elini Erimiş Metale Sokan Adam ve Deneyi

Burada da Leidenfrost etkisi görülmektedir. Elini suya batıran kişi bu sayede erimiş metalden etkilenmemektedir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir