Biyopsi Hakkında Merak Edilenler

Biyopsi canlı dokulardan bir örnek alınması işlemidir. Biyopsi alırken parça ile ilgili olarak elde edilen örnek bir bütününü sadece bir kısmıdır. Ameliyat edilmeden önce ameliyatın ne şekilde yapılacağına yada kişinin ameliyat edilip edilmeyeceğine karar vermek amacıyla hastalıklı olduğu düşünülen bir dokudan örnek alınması her zaman hastalığın tedavisinin yada takibinin doğru planlanması açısından gerekli bir yöntemdir.

İğne biyopsisi  geçmiş yıllarda hastanın dokuları kesilerek parçanın dışarıya alınması ve parçanın dışarı çıkartılıp incelenmesi şeklinde cerrahi bir biyopsiye alternatif olarak ortaya çıkmıştır. 1980’lerin başında ortaya çıkmıştır. İğne biyopsisinin değerlendirilmesi için bu iğne biyopsisi materyalini değerlendirecek olan sitopatologa ihtiyaç vardır. Hücre bilimi patologuna ihtiyaç vardır. Dokuları karşılarına gelmesine gerek kalmadan sadece o dokulardan alınmış hücrelerden teşhisi koyabilirler. İğne biyopsisi hastalıklı bölgenin yüzeye yakın olmasını gerektirecek bir durumdur. Tiroit, meme bu açıdan elverişli organlardır. Hemen cildin altındadırlar. Organın içine girmek için hayati riski yoktur. Bunu yaparken ultrason eşliğinde yapılması gerekir. Bu iş yapılırken patologun da orada bulunması gerekir. Yeterli materyalin alınmasına kanaat getirmesi gerekir patologun.

Biyopsi ile ilgili olarak hasta ve biyopsi yapan hekimin girişim öncesi ve sonrasında temizlik şartlarına özen göstermek gerekir.  Girişime bağlı olarak oluşabilecek kanamalara karşı tedbirli olmak gerekir. Temizlik kurallarına dikkat edilirse problem çıkmaz. Kanama ile ilgili olarak kişi belli bir müddet biyopsi uygulanan yerde hasta yatırılmalıdır. Yeniden ultrason grafiği ile bu bölge kontrol edilmelidir. Gerekirse bu bölgeye buz uygulanmalıdır. Ve bu aşamalardan sonra hasta üç saat gibi bir süre sonra taburcu edilir.

biyopsi

Cerrahi biyopsi günümüzde modern görüntüleme yöntemleri ve iğne biyopsisinin artık hem yüzde yüz etkili olduğu hem de doğru sonuç verdiği koşullarda neredeyse artık uygulanmaz hale geldi. Cerrahi biyopsi, bir ameliyathane şartlarında hasta lokal anestezi yada genel anestezi alırken hastalıklı bölgeye cilt yada cilt altı kesilerek hastalıklı bölgeye inilerek, ya kitlenin tamamını yada kitleden bir örnek almak amacıyla parçanın çıkartılmasına verilen addır. İğne biyopsisi ile sonuç alınamamış durumlar dışında günümüzde cerrahi biyopsiye yönlendirme pek olmamaktadır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir