Biyopsi Nasıl Yapılır ?

Biyopsi kararını hekim hasta ile birlikte vermektedir. Hekim biyopsiyi hastaya önerir. Hasta ise bunu kabul eder yada kabul etmez. Bu nedenle hekimin önerdiği zamanlarda hastanın bunu kabul etmesi hastaya yarar getirir. Genel anlamda biyopsi birçok bilgileri bize verir. Ne ile karşı karşıya olduğumuzu söyler. Biyopsi sırasında hastanın acı duymaması için iğnenin gireceği yer lokal anestezi ile uyuşturulur. Bunun dışında ilave bir anestetik madde vermeye gerek yoktur. Ultrason altında veya tomografi altına uzun iğnelerle örnek alınması gereken durumlarda hastanın fazla hareket etmemesi için bazı sakinleştirici ilaçlar kullanılabilir. Bu hastaya bağlı bir durumdur. Karaciğer, böbrek gibi yerlerden örnek alınırken bu sakinleştirici ilaçlar kullanılır. İnceleme sırasında patologun bulunması ve burada yeterli hücre yok demesi durumunda yeniden kişiye anestezi yapmaya gerek yoktur. Çünkü  yarım saat anestezinin etkisi sürmektedir.

Biyopsi meme ve tiroit hastalıkları konusunda kullanılır. 15 mm aşmış olan iyi olduğundan kuşku duyulmamasına rağmen bütün nodüllerden biyopsi önerilir. Kanser lehine özellik gösteren daha küçük nodüllerden de biyopsi önerilir. Meme ile ilgili olarak memede, doku alabilmesi açısından, meme kanserlerinin teşhisinde sıkça kullanılan açık biyopsi ve iğneleme yöntemiyle yapılan yöntemlere karşı alternatif oluşturmuştur.

Biyopsi ile alınan malzemeler hücre bazında alınmışsa camın üzerine püskürtülerek daha sonra üzerine dökülen özel boyalar neticesinde dokunun içerisindeki bu hücrelerin değişik boyanma özelliklerine ve bu hücrelerin şekillerine göre mikroskop altında incelenerek teşhis konulur. Eğer açık ameliyat ile parça çıkartılmışsa bu parçalar, iki şekilde incelenir. İşlem sırasında dondurma yöntemi ile incelenir. Bu parçalar donmuş küp haline getirilerek jiletten daha ince kalınlıkla kesilerek bu küp haline getirilen parçalar, özel boyalara maruz bırakılır. Bu sayede küp içerisindeki hücreler boyanarak boyaların renginin değişmesi ile hastalık teşhis edilir. Dondurma yönteminde amaç, hasta ameliyat masasında iken teşhisin yapılmasıdır.

biyopsi

Biyopsi tanı amaçlı yada tarama amaçlı yapılmaktadır. Bütün organlardan örnek alınabilir. Ama tarama amaçlı yapılanlar daha çok ulaşımı kolay olanlar ve hastalığı sık gözükenlere yapılır. İğne biyopsisi ile mevcut kitleye uygulanacak işlem belirlenir. Tru-Cut meme biyopsisi, bölgede görülen kitleye yaklaşımın belirlenmesini sağlar.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir