Burun Estetiği Hakkında Genel Bilgiler

Estetik, güzellik bilimi olarak ifade edilirken, bir başka tanımı olarak sanat felsefesi de denilmektedir. Güzellikten bahseden, güzelliği anlatan, güzellik duygusu uyandıran şeylerde de sıfat olarak kullanılan bir terimdir.

Estetik yaptırmak ise, insanın kendi vücudunda beğenmediği yerlerini düzeltmek ya da daha güzel görünmesini sağlamak amacıyla cerrah bir operasyona girmesidir. Daha çok bayanlarda görülen estetik yaptırma operasyonlarının kişinin psikolojik rahtsızlıkları ile de ilgisi olduğu bilinmektedir. Estetik yaptırmaya iten etkenler arasında boşanma, ayrılık, aldatılma, ilgisizlik, aşağılanma gösterilebilir. Kişi kendisini mutsuz hisseder ve daha güzel görünme isteğiyle bu operasyonlara girmeyi ister.

burun estetiği

Erkekler arasında da estetik yaptırma isteği giderek artmaktadır. Daha çok meme küçültme, yüz gençleştirme, burun estetiği konularında estetik uygularlar.

En çok yapılan estetik operasyonları başında burun estetiği gelmektedir. Estetik burun ameliyatı ile burnunuzu küçültebilir, büyültebilirsiniz. Burun ucunuzun şeklini değiştirebilirsiniz. Burun deliklerinizi genişletebilirsiniz. Burun estetik ameliyatları on yedi yaşından sonra yapılmalıdır. Çünkü burun gelişimini tamamlaması on yedi yaşına kadar sürer.

Burun estetiği görüntüsünden rahatsız olan kişiler için gerçekleştirilen bir ameliyattır. Kaza ya da kanser gibi çeşitli hastalıklar sonucu ortaya çıkan burun hasarlarının giderilmesinde de uygulanmaktadır. Bu tür burun estetiği ameliyatlarına rinoplasti de denilir. Burnun yüz ile uyum içerisinde olması sağlanmaktadır. Daha önce bir ya da birden fazla burun estetiği ameliyatı olan kişilerin burnunun şeklinin beğenilmemesi nedeni ile tekrar operasyon yapılması durumuna sekonder rinoplasti yani burun estetiği revizyonu denilmektedir. Bozuk olan burun tekrar düzeltilmektedir.

Burun estetiği ameliyatı yapılırken duruma göre lokal ya da genel anestezi yapılmaktadır. Böylece herhangi bir acı ya da ağrı hissetmez. Yaklaşık iki saat süren burun estetiği ameliyatı sonrasında burunda morluk ve şişlikler görünebilir. Fakat bunlar kişi üzerinde herhangi bir ağrı oluşturmaz. Burun ucu estetiği ameliyatında burun kıkırdaklarına ve yumuşak dokulara işlem yapılmaktadır. Burun kemiklerine dokunulmaz. Burnun dışında iz oluşturmaz. Çünkü burun dışından uygulanır.

Estetik burun estetiği ameliyatı olan insanların çoğu iki gün içerisinde ayağa kalkıp dolaşabilirler. Ve bir hafta gibi bir sürede işerine dönebilirler.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir