Burun Tıkanıklığı İle İlgili Bilgiler

Burun tıkanıklığı olan kişileri bu tıkanıklığının nedenini tespit etmek için doktora gitmeleri gerekir.  Eğer neden alerjik bir problem ise ortamda bulunan alerjenleri minimuma indirmek için özen göstermeleri gerekir. Özellikle toza karşı alerjisi olan kişilerin evde alerjenlerden korunmak için dikkat etmeleri gerekir. Evde yüksek tüylü halılar kullanmaktan kaçınmalılar. Perdelerini sık sık yıkamaları gerekir. Çarşaf, nevresim gibi eşyalarını yüksek ısıda yıkamaları gerekir. Aynı zamanda bu eşyaları yüksek ısıda da ütülemeleri gerekir. Kuş tüyü, pamuk yada toz barındıracak herhangi bir materyalden yapılan yastık yada yorgan kullanmamaları gerekir. Eğer alerjik problem yoksa sadece ortamın nemli tutulması burnun içindeki havayı arttıracak ve burun tıkanıklığı sorununun giderilmesini sağlayacaktır.

Bulunulan ortamın nemli olup olmaması yada  nemin yeterince olup olmaması burnun fonksiyonunu kolaylaştırıp kolaylaştırmaması açısından önem arz etmektedir. Çünkü burnun içindeki mukoza ve burun etleri dışarıdan gelen havayı süzmek ve nemlendirmek amacı ile gün boyunca çalışır. Eğer bulunulan ortam çok kuru ise burun etleri daha fazla şişecek ve daha fazla hava ile temas edecektir. Ve havayı nemlendirmeye çalışacaktır. Bu nedenle burun tıkanıklığı sorununa yol açma etkisi çok yüksektir. Eğer ortamda bir nemlendirici var ise burnun fonksiyonları yapması daha kolay hale gelmektedir. Ancak nemlendiriciler buhar makineleri aşırı kullanıldığı takdirde ev tozu akarlarının üremesine neden olacaktır. Bu nedenle alerjisi olan hastaların ortam nemlendiricilerini aşırı kullanmamaları gerekir.

burun tıkanıklığı

Burun damlaları tek tip değildir. Eczanede yazılan doktorların tavsiye ettiği damlalar ya burun açıcı içerebilir yada antialerjik madde içerebilir. Bunların dışında sadece tuzlu sudan oluşan burun damlaları da vardır. Bu damlalar arasında burun açıcı özelliği olan damlaların uzun süre kullanılması sakıncalı olabilir. Burun damlası kullanan kişiler mümkünse bu damlaları 5 günden fazla kullanmaması gerekir. Fakat doktorun tavsiyesi ile bu damlaların süresi uzatılabilir. Uzun süre damla kullanan kişiler bu damla olmadan burnu nefes alamaz hale gelir. Bu durum kişide bağımlılığa yol açmış demektir. Bu bağımlılıktan kurtulmak gerekir. Burunda kemik kıkırdağı yada et varsa yada eğrilik söz konusu ise cerrahi işlemler bu durum düzeltilmelidir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir