Burun Tıkanıklığına Öneriler

Burun tıkanıklıklarında eğer neden bir enfeksiyon hastalığı ise yada burun etlerinin şişmesi ise deniz suyu kıvamında hazırlanan tuzlusu buruna çekilerek burun tıkanıklığının giderilmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle kaya tuzu kullanılması önerilmektedir. Fakat kaya tuzu yoksa sofra tuzu kullanılabilir. Tuzlu suyun içilmesi zararlı olabilir. Burun tıkanıklığının nedeni kıkırdak kemik eğriliğinden yada burnun giriş açısında bir darlık varsa tuzlusu burna çekilmesi işe yaramaz.

Burun tıkanıklığı yaşayan kişiler alerjik nedenlerle burun tıkanıklığı yaşıyorsa o alerjik etkenden uzaklaşması gerekir. Bunun yanı sıra burnun dışarıdan gelen havayı nemlendirici etkisi olduğundan dolayı vücuttaki sıvı miktarı burnun fonksiyonunu kolaylaştıracaktır. Ve burun tıkanıklığını azaltacaktır. Bu nedenle burun tıkanıklığı yaşayan kişiler bol su tüketmelidirler. Eğer alerjik reaksiyon yoksa özel bir diyet yapılmasına gerek yoktur.

burun tıkanıklığıBurun tıkanıklığının nedeni üst solunum yolu enfeksiyonu ise burun içindeki mukozanın bu enfeksiyon nedeni ile şişmesi ve burun etlerinin burnu tıkaması nedeni burnun tıkalı olmaktadır. Bu nedenle dışarıdan gelen ve burnun tuttuğu alerjenleri uzaklaştırmak için sık sık burnu yıkamak gerekir.  Ancak normal su ile burnu yıkamak burun tıkanıklığı için yeterli değildir. Bu nedenle deniz suyu kıvamına getirilmiş su ile burnu yıkamak yararlı olacaktır. Bu yeterli olmuyorsa doktora başvurmak gerekir. Burun açıcı damlalar kısa süreli kullanılabilir. Kış aylarında kullanılan ısıtıcılar ortamdaki havayı kurutacağından ortamı nemlendirici cihazlar kullanılması burun tıkanıklığını azaltır.

Burun tıkanıklığı olan kişiler özellikle kronik sinüzit hastaları yada üst solunum yolu enfeksiyonu sırasında burnu tamamen tıkanmış kişiler halk arasında acı kavun denilen bitkinin içindeki suyu burunlarına çekerek tedavi olmaya çalışırlar. Bu sanıldığından çok tehlikeli bir durumdur. Bilinmeyen bitkiyi yada baharatları burna çekmek alerjik reaksiyonu tetikleyebilir. Ayrıca bu tip bitkiler gırtlağa kadar etki ederek yoğun alerjik reaksiyon oluşturarak ölüme kadar varan ciddi sorunlar oluşturabilir.  Ihlamur, adaçayı, nane gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarında hem çayı yapılan hem de kokusundan faydalanılan bitkiler sakıncasız bir şekilde kullanılır. Özellikle nane burun mukozasını rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Bu nedenle bu bitkiler kullanılabilir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir