Çakra Nedir? Çakra Noktaları Nerelerdedir?

İnsan vücudunda 7 tane enerji merkezi bulunmaktadır. Bu enerji merkezlerine çakra denmektedir. Çakralar, insan vücudunda enerji dolaşımını sağlayan, sağlık ve hayat veren noktalar olmaktadır. Çakra, çok güçlü veya çok zayıf olduğunda insanda dengesizliğe yol açmaktadır, enerji akışını düzenleyebilmektedir.

Çakra felsefesi, insanın sağlıklı olabilmesi için vücudumuzdaki 7 çakranın dengelenmesi gerektiğini savunmaktadır. Hayatta karşılaştığımız olumsuzluklar ile bu enerji merkezleri, bedensel, ruhsal ve zihinsel sağlığımıza etki yapmaktadır. Akapunktur, Bioenerji, Yoga, Aroma Terapi gibi uygulamalar çakraların daha sağlıklı olması üzerine tedavi destek yöntemi olmaktadır.

Çakra sisteminin bozulmasına sebep olan diğer faktörler ise; kişilerin duygularını bastırması ya da duygularıyla baş edememesi, sağlıksız beslenmesi ve egzersiz yapmamasıdır.

Şimdi Vücudumuzda Yer Alan 7 Temel Çakrayı Tanıyalım

insan vücudunun çakraları - chakra1) KÖK ÇAKRA: Kuyruk sokumunda bulunmaktadır ve fiziksel bedenin enerji kaynağı olmaktadır. Bu çakra dengeli olduğunda; hissedilen duygular güven, azim, kariyer ve sorumluluktur. Bu çakranın dengesi bozulduğunda ise; kişinin zorluklar ile mücadele edememesine, kendini güvende hissetmemesine, korku ve aşırı cinsel istek duymasına sebep olmaktadır.
2) CİNSEL ÇAKRA: Göbek deliğinin 2 parmak altında bulunmaktadır. Cinsel enerji ve üretkenliği simgelemektedir. Element su, rengi de turuncu olmaktadır. Bu çakranın dengesi bozulduğunda; rahim hastalıkları, idrarlar yolları enfeksiyonu ve prostat gibi şikayetler ortaya çıkmaktadır.
3) SİNDİRİM ÇAKRASI: İnsanlarla ilişkilerimizi, toplumsal kimliğimizi, irademizi ve beğenilerimizi temsil etmektedir. Rengi sarıdır. Sindirim çakrasının dengesi bozulduğu takdirde; insanda mücadelelerden kaçma, sosyal yaşamdan kaçma ve depresyon gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Fiziki olarak da, sindirim sistemi ile ilgili sorunlar ortaya çıkmakta ve mide, karaciğer, pankreas ve dalak olumsuz etkilenmektedir, gastrit ve ülser gibi rahatsızlıklar oluşmaktadır.
4) KALP ÇAKRASI: Vücudun kalp hizasında, tam ortasında yer almaktadır ve rengi yeşil olmaktadır. Kalp çakrası; sevgi, şefkat ve fedakarlık gibi duygusal bağların özelliğini taşımaktadır, dengesi bozulduğu takdirde ise; duygusal sorunlar, bencillik, merhametsiz ve sevgisiz davranışlar ortaya çıkmaktadır. Birçok hastalıkların başında sevgisizlik gelmektedir. Sevgi görmeden büyüyen çocuklarda; şiddet eğilimi, alkol ve uyuşturucu gibi olumsuz durumlar yaşanmaktadır.
5) BOĞAZ ÇAKRASI: Boyun ve boğaz arasındaki gırtlak bölgesinde yer almaktadır ve tiroit bezleriyle bağlantılı olmaktadır. Solunum sistemi ile deriyi kontrol etmektedir ve ses telleri, bronşlar, boyun, boğaz ve ciğerlerin üst kısmı bununla ilgili olmaktadır. Dengesi bozulduğu takdirde; kişide kekeleme, utangaçlık ve yalan söyleme alışkanlığı ortaya çıkmaktadır. Fiziki olarak ise; ses tellerini etkilemektedir ayrıca ense ve boyun ağrısı ve tiroit bezi hastalıklarına neden olmaktadır.
6) ALIN ÇAKRASI: İki kaşın arasında, alnın tam ortasında yer almaktadır. Zihin gücü ile ilgilidir. Beyin ve tüm vücudu yönetmektedir. Bu çakranın dengesi bozulduğu takdirde; görme kaybı, göz tansiyonu ve konsantrasyon bozukluğuna sebep olmaktadır. Psikolojik olarak ise; bir düşünceye saplanıp kalma ve esnek olamama ortaya çıkabilmektedir.
7) TEPE ÇAKRASI: Kafanın en üst noktasında yer almaktadır. Enerjiyi en fazla aldığımız bölgedir. Bu çakra açık olduğu takdirde, diğer bütün çakralar da açık olmaktadır. Dengesi bozulduğu takdirde; kafa ile ilgili olan migren, baş dönmesi, tümör ve uyku bozukluğu ortaya çıkmaktadır.

Tepe çakrası aslında Allah’a teslimiyet ve maneviyat ile ilgili olmaktadır. İşlevini düzgün bir şekilde yerine getirdiği takdirde; kişi, evrenle uyum içerisinde olmaktadır ve ruhsal aydınlanma yaşamaktadır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir