Çalışma Sosyolojisi Nedir ?

Sosyoloji disiplinleri arasında bulunan Çalışma Sosyolojisi, daha çok toplum içerisinde yer alan çalışma yaşantısına ve endüstriyel ilişkilere yoğunlaşmış bir disiplindir.

Endüstrinin gelişmesi ile birlikte toplumsal yaşantı içerisinde de farklılıklar yaşanmaya başlandı. Çalışma yaşamındaki değişmeler toplum içerisindeki ilişki parametrelerini de değiştirdi.

Çalışma Sosyolojisi, iş hayatının sürekli güncellenmesi ve yeni oluşumların ortaya çıkması itibariyle oldukça güncel ve kendini yenileyen bir disiplindir. Çalışanların iş yerine verdikleri emek, toplum içindeki tabaka tartışmaları, insan kaynakları ile ilgili konular, iş yerinde mobbing ve ayrımcılık gibi konular çalışma sosyolojisinin üzerinde durduğu konulardır. Bu yüzden hem iş vereni hem de çalışanları çok yakından ilgilendiren bir konuyu inceler.

Çalışma Sosyolojisi 20. yy’da ortaya çıkan bir alt disiplindir. Temelleri 1930’lu yıllarda atılsa da asıl ivmesini 1950 yılından itibaren yakalamıştır. 1980’li yıllardan itibaren ise Çalışma Sosyolojisi üzerine birçok akademik çalışma yapılmaya başlanmış disiplin kendini geliştirmiştir.

çalışma sosyolojisiÇalışma sosyolojisine verilen önem iyi olmalıdır ki geçmişte veya günümüzde yaşanılan tüm sorunların nedenleri iyi bir şekilde araştırılsın ve bu sorunlar ortadan kaldırılarak ya da oluşmadan önlenerek daha uygun şartlar oluşturulsun. Toplum bilimi, topluma yönelik tüm etmenleri incelemek ister. İş hayatı da toplumun en önemli önceliklerinden biri olduğu için alt disiplin olarak Çalışma Toplum Bilimi ya da Çalışma Sosyolojisi ortaya çıkmıştır.

 

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir