Cep Telefonu Alırken ve Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el cep telefon alırken dikkat etmemiz gereken şeyler vardır. Vidaların başları bozulmuş ise, kasasında çizik çatlak veya aralarda kir varsa bu telefon alınmamalıdır. Telefonu almaya karar verdikten sonra sim kartı takıp arama yaparız. Gelen ve giden sesi test etmemiz gerekir. Tuşların basıp basmadığına dikkat edilmelidir. Şarj takarak şarj sorunu olup olmadığına bakılmalıdır. Bütün fonksiyonları tek tek deneyip sonra alınmalıdır.

cep telefonu

Cep telefonlarındaki dokunmatik ekranlar kalemle de kullanılan ve araçla da kullanılan ekranlardır. Bunlar ilk çıkan dokunmatik telefonlardır. Bu durumda ekran çizilebilir. Telefon çaldığında otomatik olarak değdiğinden telefon kendiliğinden açılabilir. Bunlar ilk çıkan dokunmatik telefonların dezavantajları arasında bulunuyor. Daha sonra kapasitif dokunmatik telefonlar  çıktı. Bu telefonlar kalemle çalışmıyor. İnsan etkisini almadan çalışmıyor. Elinizle mouse kullanmak gibi bir şey. Elle yönetmek telefonu oldukça rahat. Dokunmatik cep telefonları alırken kapasitif olmasına dikkat edilmelidir.

Radyasyon ışıma demektir. Nükleer bir terimdir. Cep telefonlarında SAR değeri dediğimiz bir oran vardır.Sar Türkçede özgül soğurma oranı olarak ifade edilmektedir. Bir birim insan kütlesinin saniye de emdiği enerji miktarına denir.  Cep telefonlarının bir metre uzaklıktaki etkisidir. Cep telefonları elektromanyetik  dalga oluşturur. Bu sebeple kulaklıkla konuşulmalıdır. Arama geldikten sonra telefonu açıp bir yada iki saniye sonra telefonu kulağımız götürmeliyiz.

Cep telefonları uyurken yastık altına konulmamalıdır. Hatta yattığımız odada da bulundurulmamalıdır. Hamile bayanlar cep telefonlarından uzak durmalıdır. Konuşma yapmadığınız zaman bile cep telefon şebeke ile haberleşmektedir. Kullanmadığımız zamanlarda yirmi yada otuz metre uzakta bulundurulmalıdır. Bunun dışında ceplerde cep telefonu taşınmamalıdır.

Cep telefonlarını kılıf ile birlikte kullanmak telefonu korunmak adına önemlidir. Bunun dışında su, kahve gibi içeceklerden uzak tutulmalıdır. Ve yere düşürmemeye dikkat edilmelidir. Tozdan, nemden korumak gerekir. Sıvı temasından kaçındırmak lazım. Elde tutulmaması gerekir. Özellikle yaz aylarında sıkça el terler. Bu da cep telefonuna zarar verir. Yağmurlu havalarda da cep telefonu ile konuşulmak yanlış bir davranıştır. Cep telefonlarının sabit bir ömrü olmamasına rağmen genel olarak iki yıl kadardır. Kullanıcının nasıl kullandığına bağlı olarak da bu süre değişir.

 

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir