Cep Telefonunun Zararları

Günümüzde cep telefonu olmayan insan hemen hemen kalmamıştır.Cep telefonu kullanım ve yararları açısından çok önemli hayat kurtaracak derecede avantajlara sahip olsa da sağlık açısından bir takım zararları yanları da vardır.Bu yazıda cep telefonunun zararları ve bunlardan korunmanın yollarını bulabilirsiniz.

Cep telefonun zararlarını başlıklar halinde şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Beyine giden zararlı maddeleri filtreleme yardımı ile engelleyen yapıya kan bariyerleri denir.Telefonun bu bariyerlere zarar verdiği yapılan araştırmalar sonucunda ortaya konmuştur.
  • Ayrıca cep telefonu kullanımının erken yaşta alzheimer ve parkinson hastalıklarına neden olduğu zararları arasında bulunmaktadır.
  • Danimarka’da yapılan ve 400 bini aşkın bireyin katılımı ile ortaya konan bir araştırma sonucunda cep telefonunun kanserle bir ilişkisi olduğuna varılmamıştır.Bunun yanında beyninde kanser olan hastaların kanserinin büyüdüğü gözlemlenirken aynı zamanda beyninin diğer tarafında bu oranın aynı şekilde düştüğü belirtilmiştir.
  • Baş ağrısı ve göz yorulması uzun süre kullananların sahip olduğu şikayetler arasındadır.Ayrıca kulaklı sürekli müzik dinlemenin de ses seviyesine göre geçici ve kalıcı işitme kaybına neden olduğu bilinmektedir.
  • Arabada cep telefonu kullananların %30 konsantrasyon kaybı yaşadıkları ve bazı ülkelerde ahizesiz kullanımın dahi yasaklanmaya çalışıldığı bilinmektedir.Gerçekten yaşanan bu dikkat kaybı sonucunda birçok kaza ortaya çıkmış ve kötü sonuçları neden olmuştur.

Fakat cep telefonun zararlarını kapsamlı bir şekilde ele almak için daha uzun yıllara ihtiyaç vardır.Çünkü cep telefonunun büyük zararlara yol açıp açmadığını öğrenmek için uzun yıllar kullanan kişilerin verilerine ihtiyaç vardır ve bu da zaman alacaktır.

Cep Telefonunun Zararlarından Korunmanın Yolları

  • Gerekmediği sürece keyfi kullanımlarda bulunmamak gerekir.Ayrıca özellikle hamile ve küçük çocukların kullanmaması çok önemlidir.
  • Kısa görüşmeler yaparak kullanım süresi düşürülebilir.Ayrıca telefonu kulağa dayayarak konuşmak yerine kulaklık kullanmakta çok önemlidir.
  • Cep telefonlarının SAR (Specific Absorption Rate), yani kullanan kişinin vücuduna aldığı elektromanyetik değer iyi bilinmelidir.Bu değer aldığınız telefonun bilgileri içinde bulunmaktadır.
  • Bozulan ve kullanmadığınız telefonları geri dönüşüme göndererek çevrenizden uzaklaştırabilir ve daha fazla zarar vermesini engelleyebilirsiniz.

 

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir