Charlie Chaplin – Modern Zamanlar

1936 yılında yapılması itibariyle birçok kişiyi cezbetmese de hayatı ve endüstriyi inanılmaz bir şekilde anlatmıştır. Sessiz sinema olması ve siyah beyaz çekilmesi ile birlikte aynı zamanda da endüstriyi ve kapitalizmi bu denli iyi irdelemesi çok ironiktir. Azla çok şey anlatmak çok büyük bir başarıdır.

Charlie Chaplin‘in ürettiği son sessiz filmdir. “Modern Zamanlar” ya da “Modern Times”, konusu itibariyle o tarihlerde büyük bir sansür ile karşı karşıya kalmıştır. Komünizm propagandası yaptığı ileri sürülerek Almanya ve İtalya’da yasaklanırken Amerika’da da gişe yapamamıştır.

İşçinin yaşadığı ironik hayatı çok iyi bir şekilde özetlemiştir. O yıllarda yaşanan işsizlik sorununu, fakirliği, işçi-işveren ilişkisini, makineleşme ve otomasyonu, verimliliğin yükseltilmesi amacı ile ortaya konan robot insan muamelesini net bir şekilde anlatmıştır.

George Carlin günümüzde sınıf ayrımını çok iyi yapmıştır. Zenginler, orta sınıf ve işçi sınıfı – fakir halk. Zenginler az bir dilimi oluştururken fakirler de orta sınıf için bir korku sınıfı olarak var olmuştur. Ayaklanmaların önüne geçmenin en basit yoludur. Bu yüzden bu sınıf zenginler var oldukça olacaktır. Charlie Caplin de işçi sınıfının sorunlarını anlatmayı hedeflemiş ve çok iyi bir şekilde de icra etmiştir. 

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir