CIA Nedir ? Görevleri Nelerdir ?

CIA, Central Intelligence Agency Türkçe karşılığı Merkezi İstihbarat Teşkilatı. 1947 yılında ABD için gerekli görülen ABD dışındaki ülkeler hakkında bilgi toplayan kurumdur. Merkez şubesi Virginia eyaletindeki Langley’de bulunur. Başkanlığını Josh Breannan yapmaktadır. CIA yasalarına göre; kurum, organizasyonunu, görevlerini, personellerinin sayısı ve  maaşlarını saklı tutma hakkına sahiptir.

cia

 

gladioCIA soğuk savaş sonrasında çeşitli devletlerin iç işlerine karışmış çok fazla iç soruna sebep olmuştur. Hükümetlerin zayıflayıp devrilmesine yol açmış ve açmaya çalışmıştır. Örneklerinden biraz bahsedeyim. Gladio; İtalya’da 1948 yılındaki seçimlerde solcu hükümet favori gibi gözüküyordu fakat bu hükümet ABD yanlısı değildi ve çıkarlarına ters düşüyordu. Solcu hükümetten kurtulmak için çok uğraşmasına gerek kalmadı silah veya şiddete bile gerek kalmadı istediğini elde etti. Fakat 1990’da ortaya acı gerçek ortaya çıkmıştır İtalya haritasında çeşitli bölgeler işaretlenmiş bu bölgelerde çeşitli silahlar ve örgütler belirlenmiş bir askeri ordu kurmuştu bile..

Gladio’nun 15bin askeri hükümet istekleri doğrusunda gitmediği zaman hükümeti devirmek üzere eğitilmişti. 1951 Irak’ta başa gelen hükümette ülkede tek el petrol satan British Petrol ‘u özelleştirmek üzere söz vermiştir fakat ABD buna engel olmuş iç karışıklık çıkarmış hükümeti düşürüp ABD yanlısı başkanı başa getirmiştir. 12 Eylül darbesi de bunun içindedir. 12 Eylül darbesinin ABD ve CIA’in ortaklaşa ürünü olduğu söyleniyor.

12 EylülSaat-04-00 Mehmet Ali BirandMehmet Ali Birand’ın 12 Eylül saat:4.00 adlı kitabında da bahsettiği seninkiler yaptı bizim çocuklar işi bitirdi anlamındaki konuşması çok ses getirmiş çeşitli tartışmalara yol açmıştır. Paul Henze 2003 senesinde ki konuşmasında gazeteci arkadaşlara bizim çocuklar işi başardı sözleriyle Mehmet Ali Birand’ın uydurması olduğunu söylemişti. Ancak az bir zaman sonra Mehmet Ali Birand Henze ile yaptığı konuşmada gizli ses ve görüntü kaydı ile Henze’yi yakalatmayı başarmıştır. Görüldüğü üzere CIA sütten çıkma ak kaşık değildir ve organize olma eğilimi şöyledir suç ve narkotik merkezi, bilgi operasyon istihbarat merkezi, ırk analizi, politika desteği, terörizm analiz dikkat edilecek olursa bu konulardan her biri ayrı bir isyan başlığıdır ayrı bir sorun başlığıdır tek işleri iç işlerine karışarak milletleri gafil avlamaktır. Görevleri hakkında tabi ki hiçbir bilgiyi paylaşmayacak paylaşamayacaklardır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir