Çocuklar İle İletişim

Büyükler, çocukların sabırlı, hoşgörülü, itaatkar olmalarını beklemektedirler. Ancak çocukların art arda soru sormalarından sıkılan büyükler, aynı hoşgörü ve sabrı göstermeyip, cevap vermemekle birlikte “Git başımdan işim var”, “Ne kadar çok soru soruyorsun” gibi sözlerle aynı hoşgörü ve sabrı göstermemektedirler. Çocukların söz dinlememelerini Prof. Doktor Üstün Dökmen, “Anne babanın elinde upuzun bir dokunulmaması gereken şeyler” listesi vardır. Çocukların her şeye el uzatmaları yaramazlık değil, zihinsel gelişimlerinin özelliği olmaktadır. Aman bunu elleme gibi terimler çocukların zihinsel gelimini engellediği gibi, anne ve babası ile olan iletişimini de engellemektedir.

İleriki yaşlarda böyle çocuklar; iletişim problemi yaşayan, kendi başına buyruk, araştırma yapmayan, kitapları karıştırmayan, moda mod bir şekilde yaşayan çocuklar olmaktadırlar.

Çocuklara nasihat ederken; “Ben senin yaşındayken, benim zamanımda, ben senin yerinde olsaydım” gibi kullanılan cümleler, çocuklarla olan iletişimi koparabilmektedir ve ebeveynin sözünün dinlenilmemesine neden olabilmektedir.

Çocuklara hayır denileceği zaman, seni seviyorum; ama şu nedenden dolayı mümkün olmamaktadır sözü ile isteğini reddetmek gerekmektedir. Çocuklar sıkıntılı ve üzgün oldukları zaman konuşmak istemezler. Böyle bir durumda konuşması için çocuğun üzerine gitmek yerine, konuşmak istersen ben seni her zaman dinlerim, şimdi konuşmak istemiyorsun herhalde gibi sözler söylenmesi çocuğun içine kapanık biri olmamasına imkan sağlamaktadır.

Anne ve babalar, ileriki yaşlarda çocuklarının iletişim problemi yaşamamalarını istiyorlar ise; çocukların adına, onların işlerini yapmaktan, onların işlerini düşünmekten vazgeçmelidirler. Ayrıca, çocuklarını başka çocuklar ile kıyaslamamalı, ne olursa olsun çocuklarını yargılamamalı, uzun nasihat vermekten kaçınmalı, yaşlarına uygun görev ve sorumluluklar vermeli, yaptıkları çabaları takdir etmeli, kuralları uygularken kararlı ve tutarlı olmaları, kuralların nedenlerini ve amaçlarını çocuklarına açıklamaları gerekmektedir.

cocuklarda-egitim-baskisi

Sonuç olarak; çocuklara zaman ayrıldığında, onlarla ilgilenildiğinde, gerçekten dinlenildiğinde ve onlara çeşitli imkan ve fırsatlar verildiğinde, en önemlisi de; koşulsuz kabul edip, takdir edildiğinde çocuklarla iletişim daha kolay ve sağlıklı olabilmektedir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir