Çocuklara Temizlik Alışkanlığı Kazandırmak İçin Neler Yapılmalıdır ?

Çocuklara temizlik alışkanlığı kazandırmak demek çocuğa sorumluluk kazandırmak demektir. İki yaşından itibaren çocuğa bazı sorumluluklar verilerek bu alışkanlıklar kazandırılır. Mesela iki yaşından itibaren çocuğun eline diş fırçası verip dişlerini fırçalamasını sağlamak gerekir. Bu sayede çocuk diş fırçalamasını kendi yapar ve her akşam ailesiyle beraber dişlerini fırçalarsa bu artık alışkanlık halini alır. Yemeği ailesiyle beraber yiyip sonrasında beraber elleri yıkamaya gitmek ama çocuğun ellerini kendisinin yıkamasına fırsat vermek gerekir. Onun yerine ellerini yıkamak yanlış bir tutum geliştirmesine neden olur. Haftada iki gün banyo yapmak gibi alışkanlıklar iki yaşlarında kazandırılmaya başlanır.

çocuk temizlik alışkanlığıAyrıca çocuk bir şeyler kırdığı yada döktüğü zaman çocuğa temizlik alışkanlığı kazandırmak için ona yeri temizletmek gerekir. Çocuk üstünü, başını, ellerini kirletince anne yada babalar hemen çocuğu banyoya götürüp ellerini yıkamamaları gerekir. Bunu kendisi yapması beklenmelidir. Çocuk duvarları çizdiğinde dur ben temizleyip demek yerine, al bezi beraber temizleyelim deyip beraber temizlemek gerekir. Çocuğa temizlik alışkanlığı bu şekilde kazandırılır. Çocuk yarım yamalak temizlik dahi yapsa ona bu temizliği yaptırmak gerekir. Zorla bağırıp çağırarak çocuğa temizlik alışkanlığı kazandırmak yanlıştır. Sevgi ve ilgiyle bu alışkanlıklar kazandırılmalıdır. Bu şekilde kazandırılan alışkanlıklar sayesinde çocuk ailesi yokken de temizliğini kendisi yapacaktır.

çocuk el yıkama alışkanlığıTemizlik alışkanlıkların ilki el yıkamaktır. Yemekten sonra, dışarıdan geldikten sonra, hamurla oynadıktan sonra çocukla birlikte banyoya gidip ellerini yıkamasını sağlamak gerekir. Sabunla ellerini köpürterek yıkamak biraz oynayarak ellerini temizlemesi önemlidir. Daha sonra çocuğa tuvalet alışkanlığı kazandırılmalıdır. Sabah kalkınca su ile yüzünü temizlemesini sağlamak, çapaklarını yıkaması ile çocuk kişisel temizlik alışkanlıklarını kazanmış olur.

Çocuk temizliği kendisi yapmalıdır. Elini yüzünü kendisi yıkaması  gerekir. İki yaşından sonra mahremiyet eğitimini sağlamak için banyo yaptırırken iç çamaşır ile banyo yaptırmak gerekir. Daha sonra mahrem yerlerini temizlerken belki kafasını dönerek temizlemek gerekir. Ve bu yerlerin mahrem olduğunu anlatıp buralar özel yerlerdir diye çocuğa bilgi verilebilir. Belli bir süre sonra da bazı yerlerini kendisinin sabunlamasına fırsat verilmelidir. Lif verilerek eline al buraları da sen temizle bakalım diye çocuğa sorumluluk vermek gerekir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir