Çocuklarda Aşırı Hareketliliğin Sebepleri

Çocuklar anne ve babaların hayatlarındaki en değerli varlıklardır. Onların mutlu olması için ellerinden gelenleri yaparlar. Çocukları için koşuştururlar. Sağlıklı bir şekilde yetişmeleri için ellerinden gelen her şeyi yaparlar. Onlara mutlu, huzurlu bir hayat sumaya çalışırlar.

Çocukların bazıları oldukça hareketli bir yapıya sahiptir. Yerlerinde durmak bilmezler. Anne ve babalar sürekli çocuklarının peşlerinde koşturmak zorunda kalırlar. Çocuklar sürekli hareket halinde olurlar. Bu hareketler sayesinde motive olurlar. Neşeli çocuklar, mutlu çocuklar, okuma yazma zayıflığından dolayı çocuklar, dikkat eksikliğinden dolayı aşırı hareketli çocuklar, sosyal yaşantılarından dolayı hareketlenmiş çocuklar vardır. Bütün bunlar arasında ayırım yapmak gerekir. Aşırı hareketlilik bir hastalık değildir. Belli özellikler sonucunda ortaya çıkan yada psikolojik birtakım sıkıntılar, aile travmaları, okul değiştirme, ayrılmalar, taşınma, sınıfta arkadaşlar arasında itibar görmeme, özgüven eksikliği gibi durumlar da aşırı hareketliliğe neden olabilmektedir.

Aşırı hareketli çocuklarda aile içindeki disiplin ve okul içerisindeki disiplin oldukça önemlidir. Öncelikle disiplin üzerinde durulmalıdır. Kurallara uymayı öğretmek gerekir. Kurallı bir çevrede çocuk kurallara uymayı öğrenir. Ancak tutarsız davranan, sürekli kural koyan ama kurallarda bir mantıksal bağlantı olmayan bir aile içerisinde çocuğu disipline etmek kolay değildir. Sistemli olmak gerekir. Kalıcı kurallar koymak gerekir. Sürekli devam eden kurallar koymak gerekir. Ebeveynler kurallar koyduklarında bu kuralları uygulamalıdırlar. Kural koyup uygulanmazsa sadece sözde kalır. Çocuk da bu kuralları kural olarak görmez. Dolayısıyla da çocuk disipline edilmez.

aşırı hareketliliğin sebepleri

Aşırı hareketli çocuklarda özellikle yüzme tavsiye edilir. Hareketli çocuklar mutlaka bir spora yönlendirilmelidir. Çocukların hayatlarında sporun bir yeri olmalıdır. Bu şekilde rahatlamaları gerekir. Bir anlamda enerjilerini bu şekilde atmalıdırlar. Çocukların oynayacağı kendilerine ait alanlar olmalıdır. Aynı zamanda arkadaş edinmeleri sağlanmalıdır. Paylaşım öğretilmelidir. Ebeveynlerin kararsız ve tutarsız davranışları yanlıştır aynı zamanda ebeveynlerin aşırı baskın olmaları da hareketliliği arttırır. Ebeveyn çocuğu anlayışla karşılamalıdır. Ama kurallara uyması gerekir. Ailenin okul ile sürekli irtibat halinde olması gerekir. Aile sevgisi çok önemlidir. Ailelerin çocuğu istediği gibi görmeleri  değil çocuğu olduğu gibi görmeleri gerekir. Ebeveynler çocuklarına yanlarında olduklarını hissettirmelidirler.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir