Crossfit Nasıl Bir Spordur ?

Crossfit, Amerika’da Greg Glassman tarafından geliştirilen bir güç sporudur. İlk olarak itfaiye ve polis departmanlarında yapılan bir spordur. Crossfit hareketleri; olimpik halter teknikleri, temel jimnastik hareketleri ve atletizmin temel branşlarının birleşiminden oluşmaktadır. Antrenmanlar sonucunda düşük yağ oranına ve şekilli kaslara sahip olunmaktadır. Croosfit on temel fiziksel özelliğin gelişmesini sağlar. Vücut kontrolü, denge durumu, hız, koordinasyon, çeviklik, patlayıcı kuvvet, güç durumu, esnek yapı, iş yapabilme kapasitesi ve kardiyovasküler dayanıklılık bu fiziksel özellikleri gösterir.

crossfit

Yüzlerce farklı crossfit hareketleri vardır. Bu hareketler sayesinde vücudun her yeri çalışmaktadır. Şınav, barfiks, koşu, kürek çekme hareketleri ile adaptasyon süreci sağlanabilir. Dizler açık olacak şekilde elleri yukarı kaldırıp ayakta durmak ve daha sonra çömelip ayağa kalkarak bu işlemi tekrarlayarak yapmak gerekir. Crossfit hareketlerindendir.

Şınav çekme hareketi de push up hareketi olarak adlandırılır ve crossfit hareketidir. Diğer bir crossfit hareketi, pull up hareketidir. Pull up hareketi çeşitli şekillerde yapılmaktadır. Barfiks hareketi olarak bilinen kollarımız yardımıyla göğsümüz bara değecek şekilde kalkmaktır. Bu normal pull up hareketidir. Diğeri kiping pull up, sallanarak göğsümüzü bara değecek şekilde inip çıkmaktadır. Diğer bir sistem ise butterfly pull up olarak adlandırılan hızlı bir şekilde yine sallanarak göğsümüzün bara değdirilmesi hareketidir.

Günümüzün en hızlı yayılan güç ve kondisyon programlarından biri crossfittir. Crossfit sporunun amacı; vücudu, yalnız bilinene değil; aynı zamanda bilinmeyene de hazırlamaktır. Crossfit programı benzersizdir. Antrenmanlar grup halinde yapılır. Uygulanan antrenmanlar her programda değişir. Kişiler hangi hareketleri yapacaklarını bilmezler onlar için sürpriz olur.

crossfit bireysel koçlar eşliğinde

Crossfit sporuna uygun egzersizler yapmak haftada üç ila beş gün arasında antrenman yapmanızı gerektiren bir egzersizdir. Başlangıç seviyesinde olanlar yada spora yeteri kadar vakit ayıramayanlar gün aşırı antrenman yapabilirler. Fakat crossfitten verim almak için üç gün arka arkaya antrenman yaparak bir gün dinlenmek daha faydalı olacaktır. Antrenmanlar oldukça yoğun ve kısa sürmektedir. Yaklaşık beş ila yirmi dakika arasında tamamlanmaktadır. Crossfit sporunda süre çok önemlidir. Belli bir süre verilerek antrenman tamamlanma istenebilir. Yada belli hareketleri ne kadar süre içerisinde tamamlayacağınız tespit edilir. Bu sayede ilerleme sağlanır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir