Crysis 2 İncelemesi

Crysis’ın devamı olarak çıkan oyun beklentileri karşıladı.Herkesin sabırsızlıkla beklediği oyun çıktıktan sonra da beklenmesinin karşılığını fazlasıyla verdi.Türkiye’de tanıtımının TTNET tarafından yapıldığı oyun tanıtım açısından oldukça fakir olmasına karşın zaten herkes oyunu takip ettiğinden dolayı tanıtıma da çok fazla gerek olmadığını düşünüyorum.
Crysis 2, Frankurt Almanya’da bulunan Crytek’in geliştirdiği ve EA’nın yayınladığı FPS yani ‘Birinci Kişi Nişancı’ bilim kugu olan bir video oyunudur.Oyun motoru olarak Crytek’in geliştirdiği en yeni oyun motoru olan CryEngine 3 kullanılmıştır.

Oyun canlandırma açısından uzaylıların dünyada yol açtığı bir hastalıktan dolayı boşaltılan New York sokaklarında geçmektedir.Yıl 2023’tür.Oyuncular şehir içinde bir oyunla yani kentsel bir oyunla karşı karşıya.Oyuncular sadece sokaklarda yürümüyor.Ayrıca binalarda kat aralarında da gezebiliyor.
Oyunun EA ortaklığı kalitesini arttırdı ve kuşkusuz yayınlandığı platform sayısını arttırdı.Oyun PS3, Xbox360 ve Pc için çıkartıldı.

Oyun öncelikle görsellerle başlıyor.New York’ta biyokimyasal sızıntı başlamıştır ve güzel günler geride kalmıştır.Çıkan haberlerde yetkililerin sorunu çözememesini ve New York’un harabeye dönüşünü görüyoruz.İnsanların hastalıklarına bir çare bulunamadığından ve insanlar üzerinde yapılan deneysel çalışmalarında bir fayda vermemesinden dolayı C.E.L.L. güçleri tarafından hastalıklı insanlar açık hedef haline gelmiştir.C.E.L.L. güçlerini açarsak New York’tan sorumlu Cryney System adlı özel şirket için kullanılan bir isimdir.
Öncelikle biz hangi karakteri kullancaz.Bunu herkes merak etti.Birçok şık vardı ama karşımıza Alcatraz isimli bir denizci çıktı.New York’a yardım için gönderilmiş normal denizci bir asker kendisi.Ayrıca kendisi ‘nanosuit’ sahibi süper bir asker de değil.Olaylar, sizleri sıradan bir denizci bir asker ile savaşın içine çekecek ve sıradan bir askerlikten çıkıp ‘nanosuit’e kavuşacak.Hikayeyi daha fazla anlatmayalım.Devamı oyunculara kalsın.

Crysis’ta olduğu gibi fazla bir ara videosu olmamakla birlikte seneryonun işleyişinde de oyun, oldukça başarılı.Oyunda düşman çatışmaları daha zevkli bir hal aldı.Çünkü oyunda uzaylılar ve C.E.L.L. kuvvetleri hem birbirlerine düşman hem de size düşman.Yani aksiyon dorukta.
Oyunun başlarında giren ara video ile yeni ‘nanosuit’ ve yeni oyunun tüm ayrıntılarına yer veriliyor.

NANOSUIT ÇOK FARKLI
Oyunda C.E.L.L. kuvvetlerinin New York’ta bulunan hastalıklı insanları nasıl öldürdüklerini ve öldürülen bu insanları New York sokaklarında nasıl yaktıklarını görüyoruz.Crysis oyununda Kore kuvvetlerinin oluşturduğu birlikleri Crysis 2’de ise C.E.L.L. kuvvetleri oluşturuyor.C.E.L.L. kuvvetinin birçok bölgede kalabalık ve katı kontrol noktaları bulunuyor.

Bu birlikleri sonlandırmak sadece size kalmıyor.Uzaylı yaratıklar dünyaya gelerek C.E.L.L. kuvvetlerine savaş açıyor.Uzaylıların yerinde durmayışı, çok hızlı olmaları ve sizin öldürmeniz için çok fazla mermi gerektirdiğinden dolayı siz bir kenarda bekleyip bu iki düşmanın kendi aralarında birbirlerinin gücünü azaltmasını izleyebilirsiniz.C.E.L.L. kuvvetlerinin ‘nanosuit’ bulundurmayışından dolayı ölümleri çok kolay bir şekilde olduğunu görebilirsiniz.

Oyunun yapay zekası gerçekten çok iyi.Eğer zorda oynuyorsanız uzaylı yaratıkları öldürmek, sürekli hareket ettiklerinden ve çok hızlı olduklarından dolayı çok zor.Askerlerde aldıkları siperden, kendi aralarındaki kordinasyonlu yer değiştirmelerinden, siz bir yere saklanıp onları kolayca öldürmek istediğinizde bulunduğunuz yere direk bomba atmasından ve zor durumda kaldıklarında işaret fişeği fırlatarak yardım çağırmasından ne kadar akıllı olduklarını anlayabiliyoruz.

Nanosuit’e baktığımızda ise zırh ve görünmezlik modları bulunmakta olup hızlı koşması tam bir klasik.Güç yeterince bulunuyor.Nano ekranınızda düşman olup olmayanları ve düşmanların zayıf noktalarını görebiliyoruz.Ayrıca düşman öldürerek kazandığımız puanlarla nanosuit’e ayrı özellikler ekleyebiliyoruz.
Standart özellikleri geliştirebilir veya yeni özellikler ekleyebilirsiniz.Mesela tehdit algılıyıcı ekleyebilirsiniz.

Oyunun grafilerine baktığımızda ise gerçekten çok iyi bir iş yapılmış.Yeni kullandıları oyun motorunun farkı çok açık bir şekilde gözüküyor.Yıkık dökük binalar ve her yer savaş alanı.En ince ayrıntısına kadar yansıtılmış.Ses efektleri de oldukça iyi.Oyunda olumsuz nadir şeylerden biri hareket kısıtlaması.Siz heryeri gezemiyorsunuz.Oyun sizi oyunun ilerlemesi doğrultusunda izin veriyor.

Sonuç olarak şu ana kadar yapılmış en iyi FPS oyunlarından biri.Bu tarz oyunları sevenler veya merak edenler bu oyunu kesinlikle denemelidir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir