Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

Damar tıkanıklığı insanlarda kimi zaman bir anda ortaya çıkan bir rahatsız olmamaktadır. Zamanla insanlarda meydana gelen bu durum yavaş yavaş belirmeye başlar. Başlangıcında hiçbir rahatsızlık ve belirti ortaya çıkmayabilir. Kişinin yaşamında genetik durumlarına veya değişik etkenlere bağlı olarak ortaya çıkan bu durumun belirmesi zaman alabilir. Damar hastalıkları ilerlemeden fark edilmesi zor bir hastalık olmaktadır. Damar tıkanıklığının anlaşılmasındaki en önemli durum ise; dokulara yeteri kadar oksijen ulaşamaması ve bunun sonucunda da kan dolaşımının engellenmesi olmaktadır. Damar hastalıklarındaki belirti tıkanıklığın bulunduğu yer ile ilgili olarak da anlaşılabilmektedir.

Lezyon; doku bozukluğu veya organizmada genellikle hastalık ve travma sonucu tahrip olmuş normal olmayan dokulara verilen genel isim olmaktadır. Damar tıkanıklıklarının kalp, bacak, beyin gibi çeşitli bölgelerde ortaya çıkması sonucu lezyon oluşumu gerçekleşmektedir. Lezyon beyinde; görme, konuşma ve hafıza kaybı gibi olumsuz durumlara yol açabilmektedir, bacak ve kol kaslarının ani veya geçici olarak zayıflaması sonucunda da beyin trombozu meydana gelebilmektedir. Lezyon kalpte; kalp kasının zayıflaması ve eski gücünde çalışmaması durumunda meydana gelmektedir. Kalpte ağırlara, ritim bozukluklarına neden olabilmektedir. Lezyonlar bacaklarda ise; ağrılar, ısı kaybı, kramplar ve deride kalınlaşma biçimlerinde meydana gelmektedir.

Damar tıkanıklığının en temel özelliği göğüs kafesi bölümündeki baskı ve ağrı olarak görülmektedir. Ancak bazen kollarda ve sırt bölgelerinde de baskı ve ağrılara rastlanabilmektedir.

İnsanların kalça ve baldır gibi bölgelerindeki kaslarının da zorlanması ile meydana gelen bazı ağrılar da damar tıkanıklıklarının bir durumu olabilmektedir. Aynı şekilde kol ve bacaklardaki kasların zayıflaması ve aniden ortaya çıkan görme ve konuşma bozuklukları da damar tıkanıklığının bir habercisi olabilmektedir. Bu gibi durumlar kan dolaşımını sağlayan damarların tıkanması durumlarında meydana gelmektedir.

damar tıkanıklığı

Kol ve bacaklarda oluşan uyuşmalar damar tıkanıklığının belirtilerinden olabilmektedir. Bunun dışında cinsel anlamdaki isteksizlik ve yetersizlikler de damar tıkanıklığının bir göstergesi olabilmektedir. İnsanlarda kan akışı yetersizliği organların tam olarak çalışamaması ve bunun sonucunda da damar tıkanıklığına neden olmaktadır. Bu durumun sonucunda cinsel fonksiyonlar da bozukluklara uğrayabilmektedir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir