Dejavu – Gizemli Durumlar

Daha önce yaşamadığımız bir olayı yaşamış gibi anımsama durumuna dejavu denilmektedir. Hemen hemen her insan böyle bir durumla karşılaşmıştır. Bu durumlar insanlar için oldukça gizemli durumlardır. Şimdi dejavu konusunun ayrıntılarına ve bilinmeyenlerine girerek aklınızdaki dejavu sorularına cevap vermeye çalışalım.

Bilimsel olarak dejavu değişik şekillerde ortaya çıkar. Birincisi daha önceden yaşanmamış bir olayın yaşanmış gibi hissedilmesidir. Bu duruma dejasenti adı verilir. İkincisi daha önceden gitmediğimiz bir yere  gidilmiş hissinin yaşanılması halidir. Bu duruma dejavizite denir. Dejavu reenkarnasyon boyutunda olabilecek bir doğa üstü olayı değildir.

DEJAVU

Beyin, halsizlik ve yorulma gibi nedenlerden dolayı bir görüntüyü, sesi, herhangi bir durumu o an için algılamakta güçlük çekebilir. Beyin bu anı algıladığı zaman bu olayı daha önce yaşadığı hissi belirir beyninde. Ayrıca, beynin sağ lobu ile sol lobunun milisaniyeden daha küçük bir zaman farkı ile çalışması da bunu ortaya çıkarır. Bir taraf diğer taraftan önce algıladığı için, geç algılayan taraf bu olayın daha önce yaşanmış olduğu yanılsamasına kapılır. Yoğun miktarda alkol içen insanın ertesi sabahı gerçekleşme ihtimali yüksek olan durumu olarak gösterilebilir.

Unutulmaması gereken en önemli şey, bilinmeyeni ve gizemli olanları araştıran araştırmacılar için akıl ve bilimsel bilgiler en başta gelir; sezgileri de önem verirler ama onlar kadar değil. İnsanoğlunun en çok ilgisini çeken anlaşılamayan, karmaşık kavramlarla yapılan açıklamalardır.  Bilinmeyen, karmaşık olan, gizemli olan her zaman insanlara daha çekici gelmiştir. İnsanoğlu da bunları araştırmakla görevlidir. Burada yaklaşım metodu önemlidir. Karmaşık, içinden çıkılmaz, tanımlar kullanmak her zaman bilgi sahibi olmayan insanlar için dikkat çekicidir. Dejavu da bunlardan birisidir.

İnsanoğlu en çok da anlayamadığı şeylere daha çok bağlanma ihtiyacı hisseder. Anlaşılmaz olmak daha çekicidir, insanları bir mıknatıs gibi kendilerine çekerler. İnsanoğlu yüzyıllar içerisinde sürekli ilerleyerek devam etmektedir. Toplumlar bu şekilde ayakta kalırlar. Gizem, bizi çekecektir, önemli olan onu araştırırken izlenen yöntemdir. Neyi, nasıl yapacağını bilen insanlar her zaman gizemi açığa çıkarırlar. Önemli olan gideceğin yolun farkında olunmasıdır. Peşin kesin kabul ya da peşinen kesin reddetmek veya ön yargı ile yaklaşmak doğru olmayan davranışlardır. Tıpkı dejavu da olduğu gibi…

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir