Devlet Terörü Nedir ?

Devlet terörü, terörün devlet tarafından ortaya konmasıdır. Yani devlet teröründe, terörist faaliyetler devlet tarafından planlanarak devlet eliyle yapılır.

Oldukça fazla parametrelere sahip olan devlet terörü konusu üzerinde uluslarası bir düşünce birliği oluşmamış durumdadır. Günümüzde siyasi dengeleri dengede tutmak adına devlet terörü işleyen devletlerin olması oldukça muhtemeldir. Hukuken veya olağan süreçte istediklerini elde edemeyen kötü niyetli devletlerin ilk başvuracakları hamle devlet terörü olmaktadır.

devlet terörü

Devlet Terörü Hakkında Yapılan Tanımlar

Terörizm kelimesi hakkında farklı kaynakların yaptığı çeşitli tanımlara göz atalım.

Petit Robert (Fransızca Sözlük)

“Bir toplumda bir grubun halkın direnişini kırmak için yarattığı ortak korku.” ifadelerinin yer aldığını görürüz.

Oxford ( İngilizce Sözlük)

“Genellikle siyasal nedenlerle, halkın gözünü korkutmak ve halkı yıldırmak için dehşet öğesini kullanmak.” cümlesi ile tanımı yapılmıştır.

Türk Dil Kurumu Sözlüğü

“Siyasal bir hedefe ulaşmak amacıyla devlete, halka veya bireylere karşı şiddet eylemlerine başvurma” ifadeleri ile Türkçe sözlük tanımı yapılmıştır.  

Devlet içerisinde çeşitli fonksiyonlara sahip birçok grup, kurum, açık veya gizli örgüt bulunmaktadır. Bu paremetreler hem birbirleri arasında hem de uluslarasında bir dengeye sahiptir. Devlet kendi bekası için tüm bu parametreleri çatışma haricinde değil bir dengede tutması gerekir. Bazen dengenin oluşması için çatışma da gerekli kılınabilir. Ayrıca tüm bu parametrelerde kendi çıkarları için devletin bekasını isteyebilir.

Böyle bir düzen içinde devlet çeşitli denge politikalarında kendi eli ile uyguladığı terörizme, devlet terörü denmektedir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir