Diş Ağrısı İçin Ne Yapılmalı ?

Diş ağrısı belki de yaşayacağımız en şiddetli ve keskin ağrılardan birisidir. Diş ağrısının zamanı belli olmaz ne zaman ne şekilde çıkacağı belli değildir. Hemen hemen herkesin yaşamış olduğu ağrılardan birisidir ve nitekim hepimiz diş ağrısının ne derece sancılı olduğunu biliriz. Maalesef diş ağrısının neden kaynaklandığı konusunda fazla bilgimiz yoktur. Diş ağrısının en büyük nedeni ağız bakımının sağlıklı bir şekilde yapılmamasından kaynaklanır. Dişlerimizi düzenli bir şekilde her yemekten sonra fırçalamıyorsak zamanla dişlerde ağrılar ve diş çürümeleri oluşacaktır. Bunun sonucunda ağzımızda kötü kokuların oluşması muhtemeldir. Bu nedenle ağrısız dişlere sahip olmak istiyorsak ilk yapmamız gereken şey dişlerimizi düzenli olarak fırçalamak olacaktır. Diş temizliğine gereken hassasiyeti gösterdiğimiz vakit, dişlerimiz sağlıklı olacak ve ağrısız dişlere kavuşacağız.

Bunun yanında kokusuz, tertemiz nefes için mutlaka dişimize gereken özeni göstermeliyiz. Mutlaka ağız duşunu yatmadan önce uygulamalısınız. Gereken solüsyonu eczanelerden ve süper marketlerden temin edebilirsiniz. Bunun yanında dişimizi fırçalamak ne yazık ki tek başına yeterli değildir. Diş fırçasının ulaşamadığı diş aralarına ise diş ipi uygulamak suretiyle tertemiz dişlere ve plaksız bir görünüme ulaşacağız. Diş ağrısı sorununu minimuma indireceğiz.

diş ağrısı

Diş ağrısının genel olarak sebepleri ise ;

Dişlerimize yukarıda belirttiğimiz özeni göstermediğimiz zaman ağız sağlığımız olumsuz etkilenecek ve diş etlerinde iltihaplanmalar oluşacaktır. Bunun sonucunda ise diş ağrılarına neden olacaktır.

Diş ağrılarına etki eden diğer faktör ise dişlerdeki kemik dokularının zarar görmesi ve kaybıdır. Eğer dişlerinizde kemik dokusu kaybı varsa kısaca kırılmış dişlere sahipseniz diş ağrısı çekmeniz muhtemeldir. Dişlerinizde eksik kemik dokularını ise dolgu yardımıyla kapatabilir ve diş ağrılarını azaltabilirsiniz. Eğer böyle bir duruma sahipseniz mutlaka en yakın zamanda diş hekiminize görünmenizi tavsiye ederiz.

Diş ağrılarının belki de en şiddetlisi kanal tedavisi sonrası oluşan ağrılardır. Bu ağrılar belli bir süreliğine devam eder ve aşağıda sayacağımız tedavileri uyguladığınız taktirde bu zorlu dönemi rahat bir şekilde atlatabilirsiniz.

Kadınlarda adet döneminde belli ağrılar kendini baş gösterir. Eğer adet dönemindeyseniz diş ağrılarınız artmışsa korkmanıza gerek yoktur. Adet döneminin sonunda ise diş ağrılarınız azalacaktır. Ama yine de ağrılarınız devam ediyorsa diş hekimine gitmenizi tavsiye ederiz.

Gece uykunuzda dişlerinizi normalden çok sıkıyor ve dişlerinizi gıcırdatıyorsanız zaman içinde dişlerinizdeki kemik dokular zayıflayacaktır. Bunun sonucunda diş ağrıları kendini gösterir. Diş gıcırdatma hastalığına sahipseniz mutlaka burada bulunan yazımızı okuyunuz.

Vücudunuzun direnci düştüğü durumlarda ve aşırı yorgun olduğunuz durumlarda diş ağrıları kendini gösterebilir.

Bizden tavsiyeler ;

Maalesef diş ağrıları feci bir şekilde ağrı yapar ve sizi dayanılmaz bir şekilde rahatsız eder. Bunun tek nedeni bize sorarsanız ağız sağlığınıza gerekli özeni göstermiyorsunuz. Millet olarak zaten ağız sağlığına gereken özeni göstermiyoruz. Bize sorarsanız vücudumuzun en önemli parçalarından birisidir. Çünkü besinlerin ilk ağza alındığı yerdir dişler. Ve besinlerin parçalandığı ve mideye gönderildiği kısımdır. Bu nedenle ağız hijyenine gerekli hassasiyeti göstermezsek tüm vücudumuz bu durumdan negatif etkilenir.
Diş ağrılarının temel nedeni diş hekiminize gittiğiniz taktirde şu cevabı verecektir. “Ağzınızda oluşan bakterilerin temizlenmemesinden dolayıdır.” Ağızdaki bakteriler dişlerin etrafında oluşur ve diş fırçasıyla temizlemek ne yazık ki tüm bakterileri temizlemek için yeterli değildir. Bunun yanında ağız duşu ve diş ipi kullanmayı alışkanlık haline getirmemiz gerekir. Diş temizliğine gerekli özeni göstermediğiniz taktirde, dişlerinizde oluşan plaklar zaman içinde diş minelerine zarar verecek ve dişlerde çürümelere yol açacaktır. Bunun sonucunda diş kayıpları yaşamanız muhtemeldir. Çürüyen dişler ne yazık ki sadece diş kayıplarına yol açmaz. Bunun yanında diş etlerinizde de çok büyük zararlar verir ve diş etinde yaralanmalar, diş eti çekilmeleri, devamlı diş kanamaları görülür. Ve sonucunda bu diş iltihapları diş köklerine kadar iner ve çeneye yada damak kemiklerinize vurabilir. Vücudumuzun belki de en büyük ağrıları çeneye vuran diş eti ağrıları ve damak ağrılarıdır. Zaten diş ağrıları genel olarak 3′e ayrılır. Bunları sıralayacak olursak ;

 1. Sadece diş bölgesinde hissedilen ağrılar
 2. Çenede de hissedilen ağrılar
 3. Damaklarda da hissedilen ağrılardır.

Çenede oluşan diş ağrılarına genellikle bakımsız dişlerin yanı sıra sinüzit hastalığı da neden olur. Sinüzit hastalığına sahipseniz zaten diş ve çene ağrılarına alışkınsınız demektir. Diş ağrısı sorununun kademeleri vardır.

 1. Az şiddetli diş ağrıları
 2. Orta şiddetli diş ağrıları
 3. Çok şiddetli diş ağrılarıdır.

Diş ağrılarının bu kademeleri genellikle aldığımız yiyeceğin veya içeceğin sıcaklık/soğukluk durumuna göre değişebilir. Sıcak veya soğuk bir gıda tükettiğimizde var olan diş ağrımız daha da şiddetlenebilir.

Diş ağrısının asıl nedeni nasıl bulunabilir ?

Diş ağrısı sorununun asıl kökeni ve nedeni diş hekiminizin çekeceği diş röntgeni vasıtasıyla görülebilir. Nedeni çok rahat bir şekilde tespit edilebilir. Şiddetli diş ağrılarınız varsa doktorunuza giderken diş röntgeninizi yanınızda götürmelisiniz.
Diş ağrılarını genel olarak kategorize edersek ;

 • Dişlerde meydana gelen çürükler
 • Diş etlerinde oluşan hastalıklar, yaralar, iltihaplar
 • Dişlerde oluşan kırıklar ve kemik dokunun eksikliği
 • Dişlerde iltihaplanmadan kaynaklanan diş apseleri
 • Sinüzitin neden olduğu diş ağrıları ve yukarıda saydığımız nedenler sizin diş ağrınıza neden olmuş olabilir.
 • Ayrıca ülserde ciddi diş eti ağrılarına neden olabilir.

Genel olarak ise diş ağrılarının en büyük nedeni ise diş çürükleridir. Diş çürüğünün bilimsel olarak nasıl diş ağrısına neden olduğunu açıklayacak olursak; “Uzun süre fırçalanmayan dişlerde oluşan bakterilerin zaman içinde dişlerdeki plakları asitlere çevirmesi ve bu asitin ise dişlere ciddi anlamda tahriş etmesinden kaynaklanır. Bunun sonucunda diş etlerine de zarar verebilir ve diş iltihaplarına ve diş apselerine neden olabilir.”

Diş ağrısının en önemli nedeni diş çürüğüne karşı yapılacaklar;

Mutlaka diş hekiminize gitmeniz ve diş çürüğünüzün diş etinize zarar vermeden kazınarak eksik kalan kısmı diş dolgusuyla kapatması suretiyle tedavi uygulanmasıdır. Bu tedaviye kanal tedavisi denmektedir. Kanal tedavisi hem dişlerimizi kurtarır hem de olası diş eti hastalıklarına karşı önleyici etki yapar. Ayrıca kanal tedavisinde ise koruyucu yerleştirilerek dişlere hiç bir şekilde zarar vermesi engellenir.

Diş ağrılarının nedenlerinden birisi de diş apseleridir. Diş apseleri ağız hijyenini yetersiz kaldığı durumlarda ortaya çıkar ve nedeni ise ağızda oluşan ciddi enfeksiyondur.

Diş eti hastalıkları da diş ağrısının en önemli nedenlerinden birisidir. Sigara içen insanlarda daha sık görülen diş eti hastalıkları tedavi edilmediği taktirde çok ciddi diş ağrılarına ve diş kayıplarına neden olur ve tüm vücudumuzu etkiler. Tedavisi ise antibiyotik kullanımıdır. Diş eti hastalığında antibiyotik kullanarak ağız sağlığınızı ve temizliğini yeniden kazanırsınız ve diş eti hastalıklarınızın nedenini kökten çözersiniz.

Buraya kadar diş eti hastalıklarını sizlere anlayacağınız bir şekilde anlatmaya çalıştık. Şimdi ise genel olarak kullanılan ve çok iyi netice veren diş ağrılarına karşı ne yapmanız konusunda sizlere doğal tedavi yöntemleri vereceğiz. Umarız faydalı olur ve diş ağrınızı azaltır.

İlk tedavi yöntemimiz şu şekildedir. Dişlerinizi yumuşak kıllı diş fırçasıyla hassas dişler için üretilmiş diş macunu yardımıyla dişlerinizi fırçalayınız. Diş ipi yardımıyla dişin etrafında oluşan tüm bakterilerden dişinizi arındırınız ve ağız duşu uygulayınız. Ardından 10 dakika hiç bir şey yemeden bekleyiniz. Diş etlerimiz eski haline geldikten sonra bir bardak çay bardağına 1 yemek kaşığı tuz ekleyiniz ve karıştırınız. Dişlerinize gargara yapmaya başlayınız. Bu gargara işlemi diş ağrısına birebir çözümdür.

İkinci tedavi yöntemi ise tükettiğiniz besinleri değiştirmektir. Bir insanın günlük olarak alması gereken B6 vitamini miktarı vardır. Bu vitamini yediğimiz besinlerle sağlayamıyorsak ağızda yaraların çıkması muhtemeldir. Ayrıca diş eti hastalıklarının da tetikleyicilerinden birisi de B6 vitaminin eksikliğidir. Bu nedenle beslenme bozukluğunuzu gidermemiz gerekir. Bu nedenle B6 vitamini sağlayan yiyecekleri artırmanız gerekir. İnternetten hangi besinlerde B6 vitaminlerine sahip olduğunu bulabilirsiniz ve bu besinleri düzenli tüketmelisiniz. Özelikle çörek ötü kullanarak gerekli B6 vitamininizi sağlayabilirsiniz. Her hafta 1 çay kaşığı çörek otu tüketmeniz ileride başınıza gelecek diş ağrılarını önceden önlemek adına iyi bir seçim olacaktır. Çörek ötünün aynı zamanda ağrı kesici özelliğinden dolayı tüm vücudunuzun direncini artıracak ve olası diş ağrılarınızı veya baş ağrılarınıza iyi gelecektir.

Üçüncü tedavi yöntemimiz ise diş ağrısına en etkili çözümlerden birisi olan benimde diş ağrılarında kullandığım yöntemdir. Diş ağrısına en etkili silahımız baharatlarımızdan karanfildir. 10-15 adet karanfili ezerek öğütürüz. Yarım çay bardayı sıcak su hazırlanır. Öğütülmüş karanfilimiz çay bardağına dökülür. Bu suyun içinde uzun süre bekletilir. Ardından uzun süre gargara işlemi yapılarak tüm dişlerimizin bakterilerini öldürür. Diş etlerinde uyuşma etkisi yapar. Diş ağrılarını kalıcı olarak geçirir. Sakın karanfil öğütülmüş bu suyu içmeyiniz çünkü ishale neden olur. Ayrıca tek bir dişimiz ağrıyorsa yada belli bir bölge ağrı yapıyorsa, 5 veya 6 adet karanfili o bölgede bekleterek o bölgenin uyuşmasına ve diş ağrınızı azaltmanıza yardımcı olur.

Dördüncü tedavi yöntemimiz ise sarımsak yöntemidir. Hatta sarımsağı soyduktan ezip tuz ile karıştırınız. Diş ağrısı olan bölgenize uyguladığınız taktirde diş ağrılarınız dinecek ve varsa iltihabınız yok olacaktır. Nedeni ise sarımsağın bakteri düşmanı bir sebze olmasıdır. Özellikle diş eti ağrılarınızda bu yöntemi kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Beşinci tedavi yöntemimiz ise sirke yöntemidir. Yalnız dolgu yaptırdıysanız sirke yöntemimizi kullanmayınız. Diş eti hastalıklarından veya diş çürüklerinden kaynaklı bir diş ağrınız varsa sirke yöntemini kullanabilirsiniz. Sirkeyi yarım çay bardağının içine koyup ağzınızda uzun süre gargara yaparak diş ağrılarınızı azaltabilir ve ağzınızı dezenfekte edebilirsiniz.

Altınca tedavi yöntemimiz ve son tedavi yöntemimiz buz tedavisidir. Diş ağrılarınız var ise diş ağrısı olan bölgeye buz tedavisi uyguladığınız taktirde o bölgeyi uyuşturacaksınız ve diş ağrılarını azaltacaksınız. Ancak buz tedavisi çok şiddetli diş ağrılarına sahipseniz önerdiğimiz bir yöntemdir. Ve katlanacak durumda olmadığınız durumda kullanınız. Çünkü buz diş ağrılarını kökten çözen bir yöntem olmayıp sadece o an dişlerinizin ağrısını kesen bir tedavidir. Bu yöntemi dediğimiz gibi katlanamayacak derecede diş ağrısına sahipseniz kullanınız ve hatta gerekirse doktora giderken dayanamayacak durumdaysanız kullanınız.

Önermediğimiz yöntemler ve halk tarafından yanlış bilinen tedavi yöntemleri ise ağrı kesici ve aspirin kullanmaktır. Hatta ağrı kesici ve aspirini diş ağrısı olduğumuz bölgeye koyup beklemek son derece riskli bir yöntemdir ve diş etlerine kalıcı zararlar verebilir.

Bunun dışında diş ağrısı sorununa karşı rakı veya alkol kullanımı ise son derece zarar veren işlemlerden birisidir. Bunların yerine yukarıda önerdiğimiz yöntemleri kullanmanız yararınıza olacaktır. Acil şifalar diliyoruz. Umarız yararlı olmuştur.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir