Diş Çürümesi ve Tedavisi

Diş çürümesi en çok çocuklarda rastlanan, fazla şeker tüketmek ve sütün de etkisiyle görülen bir durumdur. Fakat süt dişlerinin çıkmasının ardından kalıcı dişlere geçildiğinde çok dikkatli olmalıyız. Diş çürümesi sonucunda dişimizden mahrum kalabiliriz. Bu yüzden daha küçük yaştan itibaren iyi bir diş bakım bilinci oluşturulmalı ve sürekli bir şekilde bakım sağlanmalıdır.

Özellikle sıcak soğuk hassasiyeti diş çürümesinin önemli bir belirtisi ve habercisidir.

Diş Çürümesi ve Tedavisi

Ağız ve diş sağlığı konusu içerisinde yer alan diş çürümesi sorununa karşı uygulanabilecek çeşitli tedavi yöntemleri şu şekildedir;

diş çürümesiDiş Dolgusu: Diş hekiminin diş çürümesi için karşı en çok uyguladığı tedavi yöntemidir. Çürük olan diş temizlenir ve dişin çürük olan kısmı alınarak boşaltılır. Sonrasında da boşaltılan kısıma dolgu yapılır. Diş çürümesinden kaynaklı çok fazla ağrınız mevcutsa geçici bir çözüm olarak ağrı kesici ilaçlar ve tedavi esnasında da lokal anestezi uygulanabilir.

Diş dolgusu da ikiye ayrılır. Bunlar; geçici dolgu ve kalıcı dolgudur. Geçici dolgu hekimin diş çürüğüne karşı uyguladığı ve dişin nasıl bir reaksiyon vereceğiniz tahmin edemediği zamanlarda tercih ettiği bir dolgudur. 1-2 hafta bekledikten sonra diş yanlış bir reaksiyon vermemiş ise geçici dolgu çıkartılır ve yerine kalıcı dolgu yapılır.

Dolgularda genellikle gümüş, civa vb.  metal alaşımları kullanılır. Bununla birlikte pahalı olsa da sağlamış olduğu kuvvet ve destekle dişi diğerlerine göre daha iyi koruyan ve kararmayan altın da kullanılabilir.

Kanal Tedavisi: Kanal tedavisi genelde son çare olarak görülmektedir. Artık dişinizi kaybedebileceğiniz bir durum oluşmuşsa diş hekimi kanal tedavisine başvurur. Kanal tedavisinde; sinirler, kök, diş özü vb. tüm kısımlar çürükten arındırılır. Kökün yerinde kalmasını sağlayan bu tedavi biraz ağrılı olabilir. Nedeni ise sinirler üzerinde çalışma yapılması kişiye acı verir.

Tabi ki lokal anestezi ile diş eti ve çevresi uyuşturulduktan sonra diş hekimi tedaviye başlar ve anestezi sayesinde acının büyük bir kısmı hissedilmez.

Genel olarak diş çürümesi için uygulanan tedaviler bu şekilde olmaktadır. En önemlisi ise dişleriniz çürümeden bakım göstermektir. Çünkü diş çürümesi ve sorunları gerçekten en sıkıntılı ve belalı bir sağlık sorunudur…

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir