Diş Eti Kanaması Neden Olur ?

Dişlerimizi fırçalarken diş fırçasına sıklıkla bakıyorsanız, dişlerim neden kanıyor endişesine kapılıyorsanız, fırçalama işlemi sonucundan ağzınızdan kanla beraber tükürüğünüz çıkıyorsa diş eti kanamasına alışıksınız demektir. Maalesef diş eti kanaması sanıldığının aksine sıradan bir durumu ifade etmez. Diş etlerimiz hem ağız sağlığını hem de tüm vücudumuzu etkileyen en önemli faktörlerden birisidir.

Diş eti kanaması sorununun peki tam olarak nedeni ne diye sorarsanız aslında herhangi bir nedenden kaynaklandığını söyleyemeyiz.

Diş eti kanaması hakkında bir çok faktörü vardır. Bunları bu yazımda belirtmeye çalıştım. Umarım yardımcı oluruz.

diş eti kanaması

Diş eti kanaması sorununun nedenlerinden en önemlisi doğru diş fırçası seçimidir. Doğru bir diş fırçası seçimiyle birlikte diş eti kanaması sorununun büyük bir ölçüde azaltırsınız. Sadece iyi bir fırça sahibi olmak tabi ki diş eti kanamasını durdurucu bir etki göstermez. Diş fırçalama işlemini sürekli hale getirmemiz gerekmektedir. Düzenli bir fırçalama işleminden sonra diş eti kanaması azalacaktır. Çünkü diş etlerimiz sanıldığının aksine çok hassas bir yapıdan oluşmaktadır. Sürekli düzgün fırça ile de dişlerimizi fırçalamak ne yazık ki yeterli değildir. Dişlerimizi doğru bir şekilde fırçalamamız gerekir. Hassas olan diş etlerimize zarar vermeyecek şekilde fırçalamanın tek yöntemi vardır. O da diş fırçasını dikine hareket ettirmek vasıtasıyla dişlerimizi fırçalamaktır. Bu fırçalama işlemini ise dişin görünün yüzeyinden uç kısmına doğru hareket ettirerek yapabiliriz. Bu fırçalama işleminde diş etlerine asla diş fırçasını temas ettirmeden fırçalama işlemini yapmamız gerekmektedir. Bu amaçla zaten kaliteli markaların üretmiş olduğu hem klasik diş fırçaları olsun hem de pille çalışan elektrikli diş fırçaları olsun diş etlerine temas etse dahi minimum hasarı verecek şekilde dizayn edilmişlerdir. Bu fırçaların ise ortak özelliği diş fırçasının kıllarının yumuşak bir yapıda olması ve hassas etkiler bırakmasıdır. Bu diş fırçalarıyla dairesel bir hareket yaparak yukarıdan aşağıya doğru bastırmadan hafifçe fırçalamamız gerekir. Dairesel hareket yaparak fırçalama işlemi yaptığımız taktirde diş etlerimiz zarar almayacak ve kanama işlemi büyük ölçüde azalacaktır.

Çevremdeki insanlara baktığımda neredeyse tamamı ne yazık ki diş ipi kullanmamaktadır. Diş ipi kullanmamak sanırım millet olarak adetimiz. Böyle bir karar almışız ve asla diş ipi kullanmamaya gayret ediyoruz diye düşünmüyor değilim. Onlara ya da sizlere şu soruyu soruyorum. Hangi diş fırçası dişlerin tamamını temizleyebiliyor. Hangisi dişlerin arasındaki boşlukları temizleyebiliyor. Halbuki diş ipi kullandığımız taktirde hem diş aralarında oluşan plakları temizleyeceğiz. Hem de bu plakların zamanla diş taşına dönüşmesini engelleyeceğiz ve diş etlerinin aşağı çekilmesine önceden müdahale etme fırsatı yakalayacağız. Zaten diş ipi kullanmıyorsanız göreceksiniz ki ilk diş ipi kullandığınızda diş etleriniz de kanamalarla karşılaşacaksınız. Bunun temel nedeni ise diş ipini kullanmayı da bilmiyor olmamızdır. Diş ipi hassas bir şekilde kullanılır. İleri ve geri hareket ettirerek dairesel bir şekilde diş ipini kullanmamız gerekmektedir. Diş eti kanaması sorununda bu etmen önemli bir yere sahiptir.

En temel diş eti kanaması sebeplerini yukarıda belirttik. Bunları doğru uygulayıp yine de diş eti kanaması meydana geliyorsa diş hekimine görünmeniz şiddetle tavsiye edilir. 

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir