Diş Kanaması Nasıl Durdurulur ?

Diş kanamasının görüldüğü yer şüphesiz diş etleridir. Diş etlerindeki kanamalar ise büyük bir hastalığın habercisi olabileceği gibi diş etlerinde bulunan bir rahatsızlıktan da kaynaklanabilir. İlk olarak şu soruyu kendimize sormamız gerekir. Diş kanamamız devamlı olarak mı oluyor yoksa ara ara ve özellikle diş fırçalamalarınızdan sonra mı oluyor ?
Unutmayınız ki diş eti kanaması sanıldığının aksine hafif bir rahatsızlık değildir. Aksine ciddi hastalıkların habercisidir. Diş eti kanaması hemofili hastalığı ve löseminin habercisidir. Ama ilk başta sorduğumuz soruyu tekrar söylüyorum. Diş eti kanamanız devamlı olarak sürüyor durdurulamıyorsa mutlaka uzman bir doktora görünmeniz gerekmektedir.
Diş eti kanamalarınız özellikle diş fırçalama işlemi sırasında veya sonrasında oluşuyorsa yapmanız gereken öncelikle dişlerinizi doğru bir şekilde diş etlerinize zarar vermeden fırçalamaktır. Yanlış diş ipi kullanımı da diş etinin tahriş olmasına neden olur.
Dişlerinizi doğru bir biçimde fırçalamakta ne yazık ki diş kanamasını durdurucu bir faktör değildir. Ayrıca yumuşak kıllı kaliteli bir diş fırçası ve hassas dişler için özel olarak üretilen diş macunu yardımıyla dişlerinizi doğru bir şekilde fırçalamanız gerekir.

Ayrıca dişlerinizi uzun süre fırçalamazsanız veya düzenli diş fırçalama alışkanlığınız yok ise dişlerinizin üzerinde biriken plaklar zaman içinde kalınlaşarak diş taşına dönüşürler. Diş taşının halk adındaki bir diğer adı da diş tartarıdır. Bu diş tartarı zamanla büyüyecek ve diş etlerimize zarar vermeye başlayacak ve diş eti hastalıklarına neden olacaktır. Özellikle periodontit hastalığının en önemli nedeni ağızda oluşan diş plaklarının zaman içinde diş taşına dönüşmesidir. Diş taşları zaman içinde diş eti hastalıklarının yanında diş etinde çekilmelere yol açacak ve dişlerin dökülmesinde en önemli etken olarak karşımıza çıkacaktır. Bu nedenle diş kanamaları durdurmak ve ileride diş eti hastalıkları sonucunda dişlerimizi kaybetmek istemiyorsak mutlaka ve mutlaka düzenli bir şekilde dişlerimizi fırçalama alışkanlığını edinmemiz gerekir.

Genel olarak diş kanamasının neden olduğunu maddeler halinde sıralarsak ;

  1. Dişlerimizi sert bir diş fırçası ile bastırarak fırçalamak ve doğru bir şekilde dişlerimizi fırçalamamak
  2. Hormonal değişimler sonucunda ortaya çıkan kanamalar. Özellikle ergenlik döneminde ve hamilelik döneminde dişlerimizde meydana gelen kanamalar bu sınıfa girmektedir.
  3. Diş ve diş etleriyle ilgili ağız sağlığımızdan ve temizliğinden ödün vermemiz ve sonucunda ağızda meydana gelen yaralar ve ağız iltihapları diş eti kanamasının önemli faktörlerinden birisidir.
  4. Lösemi, iskorbüt, anemi tarzı büyük hastalıkların belirticisidir.
  5. Kanın yoğunluğunu azaltıcı ilaçların kullanımı nedeniyle özellikle kan inceltici ilaçlar diş eti kanamalarına neden olmaktadır.
  6. K vitaminin eksikliği sonucunda diş eti kanamaları çok sık görülür. Kanın pıhtılaşamaması ve yoğunluğunu sağlayamaması özellikle K vitamini eksikliğinde görülür ve kendini diş eti kanamaları şeklinde gösterir.

Diş eti kanamalarını önlemek adına yeniden başlangıç

Diş eti kanamalarını önlemenin ilk kuralı diş hekiminizi ziyaret etmeniz ve bundan sonra düzenli olarak 6 ayda en az 1 defa diş hekiminizi ziyaret edecek olmanızdır. Diş hekiminizin sizin neden diş eti kanaması yaşadığınızın teşhisini koyduktan sonra vermiş olduğu talimatları yerine getirerek diş eti kanamalarınızı ortadan kaldırabilirsiniz. Diş hekiminizin vereceği tavsiyelerin dışında bizler de bazı tavsiyeler vermek istiyoruz. Bunları da ekstradan uygulamanız diş eti kanamalarınızı durdurmak adına çok önemli başlangıç olacaktır.

1 ) İlk olarak ne zaman yemek yerseniz mutlaka dişlerinizi yumuşak kıllı bir diş fırçası yardımıyla hassas dişler için özel üretilen diş macunu yardımıyla dişlerinizi fırçalayınız.  Ayrıca dişinizi düzgün bir biçimde fırçalamanız gerekir. Küçük daireler çizecek şekilde diş etlerinize zarar vermeden yumuşak bir fırçalamayla dişlerinizi temizlemelisiniz. Ağızda plak oluşumunu engellemelisiniz. Bunun yanında hafta 1 defa tuzlu suyla dişlerinizi fırçalamanızağzınızı temizleyecek ve yara/iltihaplara karşı daha hijyenik bir bakım sağlayacaktır.

2 ) Dengeli ve sağlıklı beslenmelisiniz. Diş eti kanamasının en önemli nedenlerinden birisi de sağlıksız beslenmektir. Bu nedenle dengeli bir şekilde beslenmeniz sizin diş eti kanamalarınızı büyük ölçüde azaltacaktır. Özellikle vitamin eksikliklerinden kaynaklı olan diş eti kanamalarına sağlıklı ve dengeli bir şekilde öğününde yemekler yerseniz vitamin eksikliği nedeniyle diş eti kanaması problemlerini ortadan kaldırmış olursunuz. Ayrıca düzenli ve dengeli beslenmenin yanında vitamin eksikliğini giderici diş hekiminizden aldığınız tavsiyeler sonucunda vitamin takviyesi yaparak diş eti kanamasının daha kısa sürede önüne geçebilirsiniz.

3 ) Kullandığınız ilaçların kan sulandırıcı etkisi varsa doktorunuza giderek değiştirmesini söyleyiniz. Kan sulandırıcı etkili ilaçların en belirgin yan etkisi diş eti kanamalarıdır. Bu nedenle kan sulandıran/incelten aspirin ve ilaç kullanmaktan kaçınınız. Tedavi süresince sigarayı azaltmaya çalışın ve sigara kullanmaktan kaçınınız. Çünkü ağız sağlığının en önemli tedavisi sigarayı bırakmaktır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir