Diş Sağlığı Açısından Beslenme

Diş sağlığı, bireylerin hem toplum içinde görünüş itibariyle hem de birçok fonksiyonumuza katkısı ile çok dikkat etmemiz gereken bir sağlık konusudur. Dişlerimiz hem bize güzel bir görünüm katar hem de konuşma ve sindirim konusunda büyük bir yardımcıdır.

Diş bozukluğu görülen bir bireyin toplum içinde iyi bir konumda yer edinmesi kolay değildir. Bununla birlikte dişleri bozuk bireyin birçok harfi telaffuz edemediğini ve sindirimin iyi bir şekilde başlayamadığını biliyoruz.

diş sağlığı diş ipi

Diş sağlığı önemli ama yediğimiz besinlerin diş sağlığına etkisi nedir ?

Yediğimiz besinler ilk olarak ağzımızda sindirilmeye başlar ve dişlerimiz bu besinler ile ilk buluşandır. Bu yüzden yediğimiz besinlerin diş sağlığı üzerinde önemi büyüktür. Bu yüzden aşağıda saydığımız besinlerden kaçınılmalıdır;

  1. diş sağlığına zarar veren besinlerŞekerli yiyecek ve içeceklerden
  2. Asitli içeceklerden
  3. Art arda soğuk ve sıcak besin veya içecek içmek
  4. Çok fazla şeker ve çikolata
  5. Aşırı çay
  6. Dişlerimize yapışıp kalacak olan çeşitli besinler
  7. Dişlerimizi çok fazla yoracak besinler
  8. Şekerli sakız

Saydığımız bu yiyecekler ve içeceklerin yanı sıra daha birçok besin diş sağlığı sorunlarına neden olur. Aslında bunu bireyler bilse de aldırış etmezler. Genç yaşlarda çok fazla belirtisini hissetmeyiz. Ya da dişlerimizi kaybetmeden önemi anlayamayabiliriz. Ama yaş ilerledikçe ve doğal dişlerimizi kaybettikçe önemini çok iyi anlayacağız. Pişman olmamak için yediğiniz besinlere dikkat edin. Çok şekerli bir yiyecek yedikten sonra ağzınızı iyi bir şekilde çalkalayarak şekerin dişlerinizin üzerinde kalmasına engel olun. Şeker dişlerinizin arasına gitmiş olabilir. Bu yüzden diş ipi kullanmaya özen gösteriniz. Diş sağlığı için ağız ve diş bakımına çok özen göstermelisiniz. Diş sağlığı bir anda kazanılmaz diş sağlığı bir anda da kaybedilmez. Bu yüzden süreklilik isteyen bir bakımdır.

Besinlerin diş taşı oluşumunda da büyük bir etkisi vardır. Dişlerimizi fırçalamadığımız taktirde yediğimiz besinler zamanla diş taşı oluşumuna neden olacaktır.

Dişleriniz yediğiniz besinlerden dolayı birçok diş rahatsızlığına yol açmışsa öncelikle ‘iyi bir dişçiye’ -zira ortalığın dişçi kaynadığı bu devirde-  muayene olun ve gerekli tedavileri yaptırın. Sonrasında görünümünden yana bir rahatsızlığınız varsa tel tedavisi veya diş temizletme uygulamalarını da yaptırabilirsiniz.

Diş sağlığı dikkat edilmesi gereken bir konu.Yoksa uykusuz ve acı geceler ile yapay dişler sizleri bekliyor!

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir