Diş Sağlığı İçin Nasıl Beslenmeliyiz ?

Diş sağlığı, üzerinde en çok durmamız gereken ve sorunlarını genelde uzun yıllar önemsememekten dolayı gördüğümüz bir sağlık konusudur. Beslenme alışkanlıklarınızda diş sağlığı sorunlarını en çok etkileyen etmenlerden biridir.

Yediğimiz besinlerin ilk buluşma noktası ağızdır ve burada da dişler üzerinde çok büyük etkisi vardır. Yediğimiz bir besin özelliği doğrultusunda dişlerimize zarar verebilir. Biz de sizlere için yaptığımız araştırmalar neticesinde hangi besinlerin hangi doğrultularda dişlerimize zarar verdiğini sizlerle paylaşıyoruz.

Atıştırmalara Dikkat

Gün içerisinde yemekler arasında çeşitli atıştırmalıklar alıyoruz. Eğer ki bu atıştırmalıklar da dişlerimizi yoran ve zarar veren yiyecekler veya içecekler ise dişlerimizde çürük oluşumu hızlandırılmış olur. Özellikle atıştırmalıklarımız çok şekerli ve dişe yapışan atıştırmalıklar ise dişlerimize uzun süreler boyunca zarar verir ve çürüme görülür. Diş sağlığı açısından zararlı atıştırmalıklar; çikolata, şeker, asitli içecekler örnek olarak verilebilir.

diş sağlığı

Süt ve Süt Ürünlerine Önem Gösterin

Süt ve süt ürünlerinin içeriğine bakıldığında kazein proteininin varlığını görüyoruz. Bu da diş sağlığı açısından çok önemli bir protein. Kazein proteini diş çürüğüne karşı iyi bir savaşçıdır. Bu sayede diş çürüklerine engel olabilirsiniz. Ama süt ürünleri tüketirken dişlerinizi fırçalamamanız da süt şekerinin dişlerinize zarar verir.

Şekerli Gıdalara Dikkat

Çok fazla çikolata veya şeker tüketimi diş çürümesinin en büyük nedenidir. Bununla birlikte şekerli içecekler ve şekerli yiyecekler de dişlerimize zarar verirler. Çünkü biz bu besinleri tükettiğimizde şeker ağzımız içinde dişlere yapışırlar. Şekerin içeriği gereği  de yakarak dişleri çürütürler. Sonrasında ise gerçek dişlerimiz çekilir ve yapayları yola çıkar…

Şekersiz Sakızlara Yönelin

Şekerli sakızlar da diş sağlığı sorunlarını doğuran bir etmendir. Şekersiz sakızlar ise diş sağlığı için tam tersi bir etki gösterir. Şekersiz sakızlar çürük önlemede iyi bir yardımcıdır. Birçok diş hekimi şekersiz sakız çiğnenmesini desteklerler. Şekersiz sakız sayesinde ağzımızda daha fazla tükürük salgılanır ve besinler dişlerimizden daha çabuk uzaklaşırlar.

Diş sağlığı günümüzün ve geleceğin önemli bir sağlık konusudur. Özellikle fast food beslenme alışkanlığı ile sağlıksız gıdalar dişlerimizi çok fazla yoruyor ve zarar veriyorlar. Süt ürünleri ve sebze tüketimi çok azalmış durumda. Bu yüzden dişlerimiz ihtiyacı olanı da alamıyor.

Diş sağlığı sorunları yaşamak istemiyorsanız, bundan 10-20 yıl sonrayı düşünerek hareket etmek önemli. İyi bir diş sağlığı demek tabi ki hiçbir şeyi tüketmemek anlamına gelmiyor. Ama daha bilinçli bir şekilde tüketmek gerekli. Tatlı bir şey yedikten sonra veya yemek yedikten sonra ağzımızı iyi bir şekilde çalkalamamız gerekir ki besinler dişlerimize zarar vermesin. Bununla birlikte diş fırçalamayı da kesinlikle ihmal etmeyin. Yoksa gece boyunca besinler dişlerimizle yan yana yatacaklardır! Diş sağlığı için ilk adım dişleri fırçalamaktır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir