Diş Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

Sağlıklı ve düzgün dişler hepimizin sahip olmak istediği bir şey ama sahip olanların sayısı bir hayli az gözüküyor. Bunun en büyük nedeni ise iyi bir ağız ve diş sağlığı bakımı yapılmamasıdır. Diş sağlığı hakkında yazılan bu makale içerisinde madde madde ve yalın bir anlatım ile birçok konuya değinmeye çalıştık. Umarız makale sizin için yararlı olacaktır.

Peki iyi bir ağız ve diş sağlığı neler gerektirir ? Tüm bunları madde madde açıklıyoruz;

  1. Kesinlikle dişlerinizi fırçalamayı rutin bir hale getiriniz. Dişlerinizi fırçaladığınız taktirde dişleriniz yemek artıklarından uzak kalacak ve çürümeyeceklerdir. Aynı zamanda da ağız kokusu sorunu için de çok önemli bir çözümdür. Bunun yanısıra ağzınızda bulunan bakteri oluşumunu engelleyerek diş taşı oluşumuna son verir. Çocuklarınıza da daha küçük yaşlarda diş fırçalama alışkanlığını edindirin. Çünkü alışkanlıklar kolay kazanılmıyor. Erken yaşlardan kazanılan diş sağlığı sizi uzun yıllar boyunca rahat ettirecektir.
  2. Diş ipi kullanarak diş aralarınızı temizleyin. Ama bunu sürekli yapmaktan kaçının, zira dişlerinizin tahriş olmasını istemezsiniz herhalde.
  3. Tükettiğiniz yiyecek ve içeceklere dikkat edin. Çünkü diş çürümesinin en büyük nedeni yediğini ve içtiğiniz yiyeceklerden kaynaklanıyor. Özellikle şekerli ve asitli gıdalar dişlerinizin çürümesine neden oluyor.
  4. Sigara, çay ve kahve sizin dişlerinizin sararmasında en önemli neden olarak karşımıza çıkıyor. Bu yüzden dişlerinizi düzenli fırçalamanız gerekir. Diş beyazlatma uygulamaları ile de dişlerinizin görünümünü iyileştirebilirsiniz.
  5. Dişleriniz aynı hizada bulunmuyorsa diş teli tedavisine gitmeniz gerekir. Diş teli tedavisi sayesinde dişlerinizin hem görünümü hem de konuşma ve sindirme fonksiyonu daha iyi bir hale gelir. Diş teli tedavisi sayesinde diş sağlığı konusunda da büyük bir aşama kaydetmiş olursunuz.
  6. Süt ve süt ürünleri tüketmeniz sayesinde diş çürümesinin önüne geçebilirsiniz. Çünkü süt ürünlerinin içeriğinde bulunan kazein sayesinde diş çürümesine karşı koruyucu bir önlem almış olursunuz. Tabi ki süte şeker atmaktan da kaçının. Süt zaten içeriğinde şeker barındırıyor. Bir de siz şeker eklerseniz diş sağlığı açısından doğru bir kazanım sağlayayım derken zarar görebilirsiniz.

diş sağlığı

Yukarıda saymış olduğumuz hususlar diş sağlığı açısından oldukça önemli konulardır.

Diş hekimlerinin en büyük tavsiyesi diş sağlığı için dişlere düzenli bir bakım uygulamaktır. Çünkü aynı kişilerin düzenli diş beyazlatma uygulamasına gitmesindeki neden kişilerin sürekli bakım yapmak yerine ara ara bu tür uygulamalara gitmesidir. Ülkemizde de diş fırçalama alışkanlığı bir hayli düşük seviyelerdedir. Bu alışkanlık öncelikle ebeveynlerin sorumluluk hissederek çocuklarına kazandırması ile sağlanır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki dişlerini düzenli fırçalayan anne ve babaların çocukları da diş fırçalama alışkanlığını küçük yaşlarda ediniyor ve bunu rutin bir hale getiriyor. Çocuklarınız sizin rol model olarak alır ve yaptıklarınızı yapmaya çalışır. Bu bilinci oluşturmak hepimizin görevidir! Diş Sağlığı

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir