Diş Sıkma Sorunu Hakkında Bilgiler

Diş sıkma sorunu sadece çeneye zarar vermemektedir. Çene kasları eklem bölgesine gelen kanal ile beraber boyun ve enseye doğru devam eden uzantıları söz konusudur. Bazı baş, boyun ve sırt ağrılarının da sebebi diş sıkma sonucunda meydana geldiği tespit edilmiştir. Sabah uyandığımızda eklem bölgesindeki yorgunluk, sebepsiz bazı baş ağrıları gibi yan faktörlerde ortaya çıkabilir. Geceleri çene sıkmayı adetsel ve güç bazında tespit edilen teşhis araçları bulunmaktadır. Bu araçlar kullanılmak kaydıyla sebebin olup olmadığı teşhis edilir. Daha sonra tedavi yöntemlerine geçilir.

diş gıcırdatma

Uykuda diş sıkmaya karşı kullanılan plaklar temelde ikiye ayrılmaktadır. Yumuşak ve sert plaklar olarak iki çeşittir. Genelde sert plaklar önerilmektedir. Çünkü yumuşak plaklar bir süre sonra çiğneme fonksiyonu ile beraber kişiye dezavantajlar getirebilir. Sert plakların kullanılması daha uygun olmaktadır. Çok hafif ve uygulama anlamında çok basit araçlardır. Kişi bu plakları kullandığı zaman dişlere daha az yük binmesi sağlanmış olur. Eklemlere yönelik ağrılar minimaliz edilmiş olunur. Hasta bazen ilaç tedavileri ile desteklenebilir. Bazen stres faktörünü azaltacak ilaçlar verilebilir. Yada eklem bölgesine gelen spazmı azaltmak için lazerle uygulamalar yapılarak ekleme gelen kuvveti azaltmak mümkündür.

diş sıkma sorunuDişlerimizi normal şartlarda sıkmaya çalışsak bile verebileceğimiz belli bir kuvvet vardır. Çünkü bilinç halinde ve belli bir miktardan daha fazla sıkma yapamayız. Halbuki gece uyurken bu verdiğimiz diş sıkma gücünü yaklaşık 3-4 misli güçlere kadar arttırmak mümkündür. Ayrıca diş gıcırdatma hareketi de eklenince diş yüzeyinde olması gerekenden çok daha erken süreçlerde aşırı bir aşınma hali olma ihtimali çok yüksek olmaktadır. Sadece dişin yüzeyinde aşınma olmamaktadır. Aynı zamanda gelen kuvvetle ile beraber boyun bölgesinde liflerde gevşeme meydana gelebilir. Böylece dışarıdan gelen soğuk, sıcak etkileri çok hızlı bir şekilde dişin sinirlerine ileterek dişlerde ciddi rahatsızlıklara neden olmaktadır. Özellikle kanal tedavisi gibi tedavilerle direnci azalmış dişlerde dişin çekilmesi söz konusu olabilir. Dişlerin bu noktalara gelmeden diş sorunlarını çözüme kavuşturmak gerekir. Erken teşhis ve tedavi ile diş sıkma sorunu önlenmelidir. Ertelemeden bu sorunu ortadan kaldırmak çok önemlidir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir