Diş Sıkma Sorunu ve Tedavisi

Diş sıkma sorunun diğer adı bruxismdir. Diş sıkma sorunu giderek yaygınlaşan bir sorun haline gelmeye başlamıştır. Diş sıkmanın sebebi daha çok psikolojiktir. Diş sıkma kişi tarafından pek fark edilmez. Ama kişini yakın çevresinin söylemesi ile bu durumun farkına varırlar. Diş sıkma sorunu kişilerde düşlerinin yüzeylerinde aşınmalar meydana gelebilir. Aşırı diş sızlamaları meydana gelebilir. Belli bölgelerde diş eksikliği olan kişilerde  de daha fazla olmak kaydıyla eklem üzerinde de problemler oluşabiliyor. Eklem kıkırdağı eğer zarar görürse kendini vücut içinde yenilemesi en az olan organlardan biri olduğundan eklem problemleri hızlı bir şekilde tedavi edilemeyebilir. Bu tür problemleri önlemek gerekir. Dişin birbirine olan travmasını engellemek gerekir. Psikolojik telkin, depresyon ilaçları yada sıkmayı engelleyen aletler yardımı ile bu durum engellenmelidir.

bruxism

Diş sıkma denildiğinde öncelikle diş sıkmaya neden olan etkenleri belirlemek gerekir. Kişi eğer psikolojik faktöre bağlı olarak dişini sıkıyorsa öncelikle bu psikolojik sorunu ortadan kaldırmaya çalışmak gerekir. Çok ileri seviyedeki eklem problemlerinde fizik tedavi uzmanlarından yardım alınabilir. Bu durum çok ileri seviyede eklem rahatsızlıklarında yapılmalıdır.

Çene sıkma sonucunda oluşan eklem spazmında lazer testinden faydalanılır. Bu sayede kişini spazm sonucu oluşan ağrısı hemen ortadan kalkabilir. Diş sıkma sorunun dişlere zarar vermemesi için özel olarak tasarlanmış birkaç gram ağırlığında alt veya üst çeneye uygulanabilen özel gece koruyucu plaklar vardır.

bruxism - diş sıkma sorunu

Bu plaklar ile hem çenenin yan hareketleri azaltılmış olur hem sadece belli bir bölgeye kuvvetin gelmeye başlaması engellenmiş olur hem de genellikle diş sıkma sonucu kişilerde oluşan kapanış mesafesindeki azalmayı tedavi ederek ekleme gelen yükün azalmasını ve normal bir kapatma mesafesi oluşmasını sağlamaya yardımcı olur. Bu sadece semptomatik bir tedavidir. Yani kişinin zarar görmesini engellemeye yönelik bir tedavidir.

diş sıkma sorununa karşı koruyucu

Bunun dışında bir gece içerisinde dişlerin kaç defa sıkıldığını öğrenmeye yarayan alet vardır. Bu bilimsel değerlere bakılarak kaç defa dişin sıkıldığı öğrenilir. Diş sıkmayı giderek azaltarak diş sıkma sorunu ortadan kaldırılabilir. Bu alet sayesinde beyne ileti gönderilir. Sensorlar yardımı ile beyne diş sıkmaması konusunda ileti verilir. Bu sayede başarılı olunur.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir