Diş Taşı Nedir ?

Diş taşının halk diliyle bilinen adı Diş Tartarı’dır. Diş taşının neden oluştuğunu daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Genel olarak özetleyecek olursak, dişlerimizde biriken bazı bakterilerin ilk olarak diş plağı şeklinde dişlerimizin üzerine birikir. Diş plakları zamanla diş taşlarına dönüşür. Diş taşlarına dönüşme işlemi ise uzun bir sürece dayanır. Diş taşı oluşum süresini artırmamız ve hatta hiç oluşmamasını sağlamamız için dişlerimizi düzenli bir şekilde her yemekten sonra fırçalamalı ve diş fırçasının erişemediği diş aralarını da diş ipi vasıtasıyla temizlemeliyiz.

Diş taşı neden oluşur ?

Dişimize yapışan bakteriler, dişimizi fırçalamazsak zaman içinde daha çok bakteriyi çekecekler ve diş üzerini kapatacaklardır. Aslında temel yapıları son derece yumuşak olan bu bakterilerin dişin üzerinde birikmesiyle zaman içinde sertleşir ve kireç haline gelir. Kireç haline gelmiş olan bu diş taşları eskiden sadece diş fırçalama işlemiyle çıkarılabilirken, sertleşmiş diş taşları ne yazık ki diş fırçalama işlemiyle temizlenmemektedir. Uzman bir hekim altında diş taşı kırdırma işlemlerinin sonucunda eski haline gelmektedir. Eğer diş taşı da temizletmeksek ileri ki dönemlerde diş kayıplarına, diş çürümelerine, diş eti hastalıklarına ve bunların sonucunda tüm dişlerimizi kaybetmemize kadar olan etkilerine sahiptir.

diş taşı

Bizler diş taşlarını temizleyebilir miyiz ?

1. Bizler ne yazık ki diş taşlarımızı temizleyemeyiz. Diş taşları evde temizlenemez. Hekim kontrolünde özel aletler ile temizletme ve diş taşı kırdırtma işlemi yapılır.
2. Bizim evde yapabileceğimiz işlem ise diş taşlarının oluşmasını engellemektir. Her yemek yedikten sonra ağzımızda diş plakları oluşur. Eğer dişlerimizi fırçalamazsak bu plaklar zaman içinde diş taşlarına dönüşür. Bizim yapmamız gereken ise diş taşları oluşmasını engellemektir. Bunu da düzenli bir şekilde dişlerimizi fırçalamak ve diş ipi kullanmak suretiyle yapabiliriz.
3. Asla ve asla diş taşı temizliğini kendiniz evde yapmaya çalışmayınız. Özellikle bazı hastaların evde kendi başlarına iğneler vasıtasıyla diş taşlarını temizlemeye çalıştığını görüyoruz. Bu sanılanın aksine hem diş minelerine hem de diş etlerine kalıcı zararlar vererek diş sağlığınızı son derece zararlı bir şekilde etkiler.

Diş taşı temizletmek dişimizi zayıflatır ve zarar verir mi ?

Diş taşı temizletmek dişimizi zayıflatır ve güçsüzleştirir ve zarar verir mi şeklinde bir soru almıştık. Nedense halk arasında böyle bir inanış vardır. “Diş taşı temizletmek dişlerimize zarar verir, diş tabakalarını zayıflatır ve dişlerimizin dayanıklılığını azaltır.”
Tüm bu söylemlerin tamamıyla yanlıştır. Diş taşı temizletmemenin doğuracağı sonuçlar çok fazladır. Hatta şöyle özetleyebilirim. Tüm sağlımızı etkileyecek boyutlarda zararlar vermektedir. Diş temizletmemenin sonucunda tüm dişlerimizi kaybedebilir ve oluşan diş eti hastalıkları sonucunda dayanılmaz diş ağrıları ve baş ağrıları vücudumuzu son derece negatif etkiler.
Diş taşlarının uzman bir hekim tarafından temizlenmesi dişlerimize o kadar faydası vardır ki bunlardan kısaca bahsedelim.

a. Dişlerimizin üzerinde bulunan tüm bakteriyel tabakanın ortadan kalkmasıyla birlikte dişlerimiz nefes alacak ve ağız sağlımızı pozitif yönde artıracaktır. Ağız kokumuzu azaltacak ve ağız iltihaplarının oluşumunu en aza indirecektir.

b. Diş eti hastalıklarını azaltacaktır. Bakteriyel tabakanın diş etine teması en aza inecek ve diş eti çekilmesi sorunu ortadan kalkacaktır. Bunun sonucunda ise diş kayıpları oluşmayacak ve diş çürümesi yaşamayacağız.

c. Diş ve diş eti hastalıklarını engellemenin yanında dişlerimizi beyazlatıcı etki gösterecektir. Daha sağlıklı ve hijyenik gülebileceğiz ve ağız kokumuz kimseyi rahatsız etmeyecektir. Bunların yanında kendimize olan güvenimiz artacak ve profilimiz daha olumlu olacaktır.

Diş taşı (tartarı) temizletmek ne yazık ki yeterli değildir. Diş taşı temizletme işleminin ardından dişlerimizi düzenli bir şekilde fırçalamalı ve diş ipi kullanmayı alışkanlık haline getirmemiz gerekir. Umarım yazımı faydalı buldunuz. Sağlıklı gülüşler dileriz.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir