Diş Teli Tedavisi ve Faydaları

Ağız ve diş sağlığı çağımızın üzerinde çok fazla durulması gereken önemli bir sağlık bakımıdır. Görünüşün sosyal ve iş hayatında çok büyük bir önemi vardır. Bu yüzden dişlerinizin düzgün olması dış görünüş için çok önemlidir. Karşınızdaki ile konuşurken en çok baktığımız yerlerden biridir dişler. Bu yüzden de diş bakımı ve dişlerin düzgün olması önemlidir.

Çarpık dişler sadece görünüşünüzü etkilemekle kalmaz aynı zamanda sindirim ve konuşmada da zorlukların yaşanmasına neden olur. Bu yüzden en çok tercih edilen tedavi yöntemi diş teli yöntemidir. Diş teli kullanılarak dişlerinizin çarpıklığı giderilir ve dişleriniz nizami ve güzel bir görünüm kazanır.

Bu konu hakkında sık sorulan iki soru bulunmaktadır. Bunlar;

  1. Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır ?
  2. Diş Teli Tedavisinin Faydaları Nelerdir ?

Diş Teli Tedavisi

Diş teli tedavisi yapılım amacı; dişlerde bulunan çarpıkık ve bozukların düzeltilmesi ve çene yapısının sağlıklı bir şekilde oluşmasıdır. Tedavi diş hekimleri tarafından yapılır. Dişleriniz tel tedavisi yardımı ile düzgünleştirildiğinde hem yemek yeme hem de konuşma fonksiyonlarınız gelişir, bununla birlikte dış görünümünüze de çok olumlu bir yansıması olur.

Dişlerin çarpık olması konuşma fonksiyonunu çok fazla etkiler ve harflerin düzgün telaffuz edilmesinde zorluk gösterir. Diş telleri dişlerin bozukluğuna göre alt ve üst dişlere yerleştirilerek düzgünleşmesini sağlar.

Diş teli takıldıktan sonra, çarpık dişlerin meydana getirdiği diş yıpranmasına engel olur. Diş teli tedavisi günümüzde bit hayli gelişmiştir. Gözükmemesi için uygun görülürse dişlerin arkasından takılarak diş teli tedavisi yapılabilir. Ya da çeşitli renklerde diş teli kullanabilirsiniz. Bu sizin görsel isteğinize kalmıştır.

Diş teli tedavisi sırasında dişlerinizin arasına kaçabilecek yiyecek ve içeceklerden kaçınmanız gerekir. Özellikle çekirdek gibi dişlerinizin arasına kaçabilecek kuru yemişlerden ve sert etlerden kaçınmanız tavsiye edilir.

Diş teli tedavisi süresi kişinin dişlerinin bozukluğuna göre değişmektedir. Ayrıca dişlerin verdiği tepki de diş teli tedavisinin süresinde belirleyicidir. Tedavi 2 yıla kadar sürebilir.

Görünmeyen diş teli tedavisi ile tel dişin arkasından monte edilerek uygulanır. Ama diş hekimi sizin dişinize uygun olup olmadığına bakar.

Diş Teli Tedavisinin Faydaları

Diş teli tedavisi sadece dişleri aynı hizaya getirmek ve güzel bir görünüm oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda da diş eti sorunlarına çare olur. Diş teli tedavisinin ardından konuşma ve yemek fonksiyonları daha iyi ve rahat bir şekilde kullanılır.

Diş teli tedavisinin ardından gerekli bakım uygulandığı taktirde plak oluşumu da engellenmiş olur.

Dişlerinizle besinleri daha iyi bir şekilde parçalayarak sindiriminizi kolaylaştırmış ve daha sağlıklı bir hale getirmiş olursunuz.

Diş teli tedavisinin ardından çene görünümünüz ve sağlığınız daha iyi bir hal alacaktır. Dış görünüş açısından da büyük bir artı getirmektedir.

Ayrıca dişlerinizin düzgün bir şekilde sıralanması, dişlerinizi fırçalarken ve bakım uygularken daha sağlıklı ve rahat bir bakım olanağı sağlayacaktır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir