Diş Temizletme Nasıl Yapılır ?

Diş temizletme işleminde hekimlerin en çok kullandığı cihaz Kavitron’dur. Kavitron cihazının çalışma prensibi şu şekildedir. İnce bir ucu olan kavitron cihazı, titreşim hareketi yaparak temizleme işlemini gerçekleştirmektedir. Aslında temizlemekten ziyade üstteki plağı titreşimler vasıtasıyla kırma işlemi yapar. Diş etlerine asla zarar vermeden bu işlemi gerçekleştirmektedir. Eğer diş temizletme işlemi yaptıracaksanız öncelikle hekiminiz araştırmanız gerekmektedir. Doğru bir hekimle bu işlemi gerçekleştirdiğiniz takdirde dişe zarar vermeden dişlerinizi temizletebilirsiniz.

diş temizletme

Dişlerimizi düzenli aralıklarla fırçalamalıyız. Düzenli bir şekilde dişlerimizi fırçalamadığımız takdirde diş eti hastalıklarının tetikleyicisi oluruz. Aynı zamanda diş taşı oluşumuna neden oluruz. Diş taşları genel olarak zamanla oluşan diş plakları nedeniyle oluşmaktadır. Diş plakları diş taşlarını git gide büyütmekte ve diş yüzeyine doğru yayılmasına ve dişten diş etine doğru çıkıntı yapmasına neden olur. Diş etinin içine doğru çıkıntı yapan dişimiz aynı zamanda yüzündeki zararlı bakterilerin etkisiyle diş etinde bazı problemlere neden olmaktadır. Bunun sonucunda diş etinde kayıplar meydana gelebilir. Belirtilerini ise ağızda sık sık meydana gelen kanamalar ve ağız kokularıdır. Eğer daha da temizleme işlemi yapılmazsa diş köklerindeki kemiklere de zarar verecek ve diş kayıplarına kadar sonuçlanacaktır.

Diş Temizletme İşlemini Kimler Yaptırabilir ?

Diş temizletme işlemini genellikle yıllar boyu çay, sigara ve kahve içen kişilerin dişleri genel olarak sararmıştır. Üstüne de dişlerimizi uzun süre fırçalamıyorsak ya da düzenli fırçalama işlemini yapmıyorsak diş yüzeylerinde bir plak meydana gelir. Bu plağı şu şekilde görebilirsiniz. Tırnağınızla dişinizi kazıdığınızda bir takım sarımsı bir tabakayı kazımış oluruz. Bu bakteriyel plak zaman içinde fırçalanmadığı taktirde bu plak sertleşme etkisi gösterecektir. Bu sertleşmenin sonucunda ise dişin üstünde bir taş kıvamına gelen bu plak dişimizi son derece sararmış ve çirkin gösterecektir. Bunun sonucunda ise diş etlerimizde de etkilerini gösterecektir. Bu sertleşme diş etlerine kadar nüfus edecek ve burada diş etine etkili olan bakteriyel taş diş etini zamanla kızartıcı etkileri olarak ortaya çıkaracak. Zamanla ağızda devamlı kanamalar ve ağız kokuları olarak kendini gösterecektir. Ve en son olarak da işin en tehlikeli olan kısmı diş köklerine etkili olacak ve diş köklerini etkileyen bu diş taşları dişi zaman içinde kök bağlantısını zayıflatacak ve dişimizde sallantılar meydana gelecektir. Bunun sonucunda ise diş kaybı yaşanacaktır.

Buraya kadarki kısım eğer temizleme yapmazsak dişlerimizde ne gibi sorunlar oluşabilir kısaca özetlemeye çalıştım.

İnsanların maalesef yanlış bildikleri bir inanış var. ”Diş temizletme veya diş taşlarını aldırmak dişlere zarar verir. Diş temizletme sonucunda diş eski gücünü kaybeder ve dişlerimiz zamanla kırılabilir. Diş temizletme işleminden sonra dişleriniz hassas olur; vb.” Diş temizletme hakkındaki bu yorumlar yanlıştır.

Diş taşlarının nasıl oluştuğunu yukarıdaki kısımda belirtmiştik. Diş taşları dişin tüm bölgesini kapsar ve sert bir tabaka halindedir ve zamanla bu diş taşları köke etki eder. Bu etkiyi diş etini aşağıya doğru ittirerek yapar ve diş eti kaybolmalarına yol açar. Açığa çıkan dişin kök kısmı ise normal dişimizden farklıdır ve daha hassastır. Diş taşı temizliğinden sonra ise dişlerimiz belli bir süre hassaslaşır ve sıcağa/soğuğa daha çok tepki verir. Bu süreç 15-20 gün sürmektedir. Bu durumu toplum olarak diş temizletme işleminin neticesi olarak görmekteyiz ve diş temizletme işleminin dişimizi zayıflattığını zannederiz. Halbuki diş taşının diş köküne yapmış olduğu etkiler sonucunda eskiden farkedemediğimiz durumu temizledikten sonra farketmekteyiz.

Sizlere tavsiyem düzenli diş fırçalamamanın neticesinde sırasıyla önce tartarlar, ardından plaklar ve bu plaklar sertleşerek diş taşına dönüşür ve bu diş taşı ise diş etlerine zarar verir ve diş etlerini aşağı doğru ittirip kök yüzeylerin açılmasına neden olur ve kökün belli bir zaman sorma sağlamlığını kaybetmesine ve dişte sallanmalar ve kayıplar yaşanmasına neden olur. Bu yüzden asla düzenli fırçalamayı bırakmamalıyız, diş temizletme işlemindeki yanlış inanışlara kulak asmayınız ve 6 ayda en az 1 defa diş hekiminiz tarafından diş kontrolünüzü yaptırınız. Diş temizletme hakkındaki yazımı okuduğunuz için teşekkürler. Umarım yararlı olmuştur.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir