Dişeti Hastalıkları

diş eti hastalığıDiş eti hastalıkları, diş eti iltihabını başlangıcı olmaktadır. Diğer bir adı ile periodontal hastalığı olmaktadır. Periodontal; plaktaki bakterilerin zararlı ürünler tarafından irritasyona neden olması demektir. Bu durumda bakteri ve ürünlerin derin dokulara ilerlemesine sebep olabilmektedir. Hastalığın tedavi edilememesi durumunda dişler sallanmaya başlar ve çekilmeye kadar gidebilmektedir. Ciddi bir hastalık olan periodontit , kalp krizi riskini arttırdığı gözlenmiştir. Dişeti hastalığının il aşaması iltihap, ikinci aşaması da periodontis ve ilerlemiş periodontis olarak oluşmaktadır. Dişeti hastalığının bu ilk aşaması olan dişeti iltihabında fırçalama esnasında kanamalar oluşabilmektedir. Dişi tutan kemik ve dokuların henüz iltihaptan etkilenmemiş olduğundan tedavi ile hasarın önlenebilmesi mümkün olmaktadır.

Periodontitis; dişlerin artık hasar görmeye başladığı, kemik ve liflerin geri döndürülmesinin zorlaştığı aşama olmaktadır. Dişin tedavi edilmesi ve evde ki özenli bir bakımla diş hastalığının ilerlemesi önlenebilmektedir.
İlerlemiş Periodontitis; artık dişlerin, lif ve kemik kısımları büyük hasar gördüğünden dişlerin sallanmasına sebebiyet olmaktadır. Bu durumda tedavi ile dişler kurtulamayabilmekte ve çekilmesi gerekmektedir.

Diş eti hastalığı olduğunu nasıl anlarsınız?

  1. Fırçalama sırasında dişlerde kanama oluşmaktadır,
  2. Dişetlerinde şişme meydana gelmektedir,
  3. Diş ve dişetlerinde iltihaplanma oluşmaktadır,
  4. Ağız kokusu oluşmaktadır,
  5. Dişeti çekilmesi oluşmaktadır.

Dişeti hastalığının tedavisi nasıl olmalıdır?

Dişler, genel bir sağlık parçası olmaktadır. Dişeti hastalığının tedavisi, ilk aşama da düzgün bir fırçalama ve diş ipi kullanılmasıyla mümkün olmaktadır. Düzenli bir diş bakımı sayesinde plakların birikmesi önlenebilmektedir.

Diş hekiminin yapacağı profesyonel temizlik sayesinde biriken plaklar temizlenebilmektedir. Eğer durum ciddi ise kök düzeltmeleri yapılabilmektedir. Kök düzeltmedeki amaç, köklerdeki düzensizliği ortadan kaldırmak ve birikebilecek plak birikimi azaltmaya yaramaktadır. Erken teşhis edilen dişetlerinin sayesinde sağlıklı dişlere kavuşmanızı sağlamaktadır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir