Dişin Yapısı ve Görevleri

Diş Yapısı Nasıl Olmaktadır?

dişin yapısıDişin yapısını; mine, dentin, sement ve pulpudan( diş özü ) oluşturmaktadır. Mine, vücuttaki en sert madde olmaktadır. Dişi en dıştan korucuyu bir katman olarak çevrelemektedir. % 97’si kalsiyum tuzlarından oluşmaktadır. Dentin, minenin altındaki tabakada yer almakta ve yetişkin bir insan dişinin % 75’ni oluşturmaktadır. Isıya ve dokunmaya duyarlı, gerektiği zamanlarda içerdiği tamir hücreleri sayesinde yeniden dentin dokusu oluşturmaktadır. Dentin canlı bir yapıya sahiptir. % 70’i mineral tuzlar, % 20’si organik maddeler ve % 10’nu da sudan oluşmaktadır. Dentinde bulunan çok sayıda kanalcık bulunmaktadır. Dişte dolgu ya da kaplama yapılmak için oyulduğunda, bu kanalcıklar açığa çıkar ve o zamanda soğuk, sıcak, tatlı ve ekşiden duyulan ağrılar hissedilmektedir.

Pulpa, dişin orta kısmında yer almaktadır ve burada bulunan yumuşak dokuya verilen ad olmaktadır. Kök ucuna kadar devam eden kısımdır ve bu kısımda kan damarları yer almaktadır. Bu damarlar sayesinde diş enfeksiyonlardan korunmakta ve daime aktif halde kalmaktadır. Sement kökün etrafını kaplayan kemiksi bir ince tabaka olmaktadır. Dişin kökünü çene kemiğine tutunmasını sağlamaktadır. % 65’ni inorganik maddeler oluşturmaktadır.

Dişlerin Görevi Nedir?

Sindirim sisteminin başında yer almakta ve besinlerin parçalanmasında, koparılmasında yardımcı olmaktadır. Kendisini dış etkenlerden koruyup, gelişmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda konuşmayı ve doğru ses çıkmasını sağlamaktadır. Düzgün dişler estetik açıdan da yüzde düzgün bir görünüm oluşturmaktadır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir