Dişlerim Hassaslaşıyor

Diş hassasiyeti genel olarak dişlerimizi normalden daha hassas ve narin hissetme durumudur. Dişlerimizdeki bu hassasiyet genel olarak sıcak veya soğuk ya da limon tarzı ekşi yiyecekler ve içecekler aldığımızda dişimizin normalden daha çok etkilenmesidir. Bu tür yiyecekleri tükettiğimizde görülen en büyük etkisi dişteki sızlamalardır. Sızlama kimi insanlarda diş ağrısı olarak da kendini gösterebilir. Diş hassasiyeti sonucunda dişlere etkiyen bu sızlama sert ve keskin bir biçimde kendini gösterir.

Ne yazık ki ülkemizde her 3 kişiden biri yani halkın yüzde 33′ü diş hassasiyeti sorunuyla karşılaşmaktadır.

diş hassasiyeti

Diş hassasiyeti neden kaynaklanır ?

Diş hassasiyeti nedenini bilimsel bir açıklama ile belirtecek olursak, dişe desteklik görevi yapan aynı zamanda dişin sertliğini koruyan bir tabaka vardır. Bu tabakanın zaman içinde bazı faktörlerden dolayı bu tabakanın üstünde bulunan diş minesinin erimesi ve kaybolması sonucunda açığa çıkmasından kaynaklanır. Ortaya çıkan bu tabaya temas eden sıcak soğuk yiyecekler ve içecekler ile ekşimsi tatlar dişin keskin bir şekilde sızlamasına neden olmaktadır.

Diş hassasiyeti nedenlerini maddeler halinde sıralayacak olursak ;

  1. Uygun bir diş fırçası kullanmak son derece önemlidir. Kullanacağımız diş fırçasının kılları son derece yumuşak ve ince olmalıdır. Kaliteli markalı diş fırçası almaktan kaçınmayınız.
  2. Uygun bir diş fırçasından daha önemli bir faktörde hassas dişler için diş macunu kullanmanız gerekmektedir. Hassas dişler için üretilen diş macunu ne yazık ki ülkemizde ya diş hassaslaşması yaşayan insanlar kullanıyor ya da yaşlılar kullanıyor. Burada önemli olan nokta hassas dişler için üretilen diş macununu düzenli kullanmak diş minesine hem zarar vermeyecek hem de ileri ki yaşlarda bu tip rahatsızlıklar yaşamayacaksınız. Bu nedenle hassas bir diş macunu ve kaliteli bir diş fırçası ile dişlerimizi fırçalamamız gerekmektedir.
  3. Yumuşak kıllı kaliteli bir diş fırçası ile hassas dişler için üretilen diş macunu kullanarak dişlerimizi fırçalamak ne yazık ki yeterli olmuyor. Bunların yanında doğru bir şekilde dişlerimizi fırçalamamız lazım. Diş eti kanaması adlı makalemizde dişlerimizi nasıl doğru fırçalayabiliriz konusunu açıklamıştık. Yine de kısaca bahsedelim. Dişlerimizi asla sert bir şekilde fırçalamamız gerekir. Sert bir fırçalama işlemi diş minemize zarar verir ve diş fırçalama işlemimiz yarardan çok zarar vermektedir.
  4. Diş eti kanaması adlı makalemizde diş eti çekilmesi konusunda durmuştuk. Diş eti kanamasının etkilerinden biri de diş hassaslaşmasıdır. Diş eti çekilmesi, diş eti açılması ne yazık ki en az diş kadar önemli bir konudur.
  5. Eğer kırık bir dişimiz varsa diş hassaslaşmasına yol açabileceğini unutmamanız gerekmektedir. Kırık dişinize mutlaka dolgu yaptırmanız yüzeyleri açık bırakmamanız gerekmektedir. Bu nedenle kırık dişi olan kişiler muhakkak bir hekime görünmesini şiddetle tavsiye ediyoruz.
  6. Dişlerimizi uzun süre fırçalamazsak dişlerimizde biriken plaklar dişimizi hassaslaştırır ve zayıflatır. Bu nedenle zaten ilk 3 maddeyi doğru uyguladığımız durumda diş plağı dişinizde birikmeyecektir.
  7. Uyurken diş gıcırdatma hastalığınız var mı ? Diş gıcırdatması adlı yazımızda bu konu hakkında çözümleri ve tedavileri sizlerle paylaştık. Diş gıcırdatma hastalığınız varsa diş hassasiyeti sorununa da  sahip olmanız muhtemeldir. Nedeni ise diş gıcırdatma bildiğimiz üzere geceleri istemsiz olarak sergilemiş olduğumuz dişlerimizi aşırı derecede sıkma ve bu sıkmanın etkisiyle dişimizden ses çıkması durumudur. Aşırı diş sıkma sonucunda ise dişlerimizin minelerine zarar verme ihtimalimiz son derecede yüksektir. Bu nedenle diş hassasiyeti önlemek istiyorsanız ilk olarak diş gıcırdatması hastalığınızın tedavisi hakkında yazımızı okumalı ve bir hekime görünmenizi tavsiye ediyoruz.

Diş hassasiyeti sorununa karşı ne yapabiliriz ?

Diş hassasiyetinin ve diş sızlamasının tedavisi nedir ?

Diş hassasiyeti ile ilgili ilk olarak yapmanız gerekenleri yukarıda belirttik. Bunlar dışında ağzınızın hijyenine ve temizliğine dikkat etmelisiniz.

Dişin sert tabakasına dikkat etmelisiniz ve bunu yenilmesi sert yiyecekler kullanmayı azaltarak yapabilirsiniz. Çiğnenmesi kolay yiyecekleri tercih etmeniz gerekmektedir.

Dişinizin minesine ve sert tabakasına dikkat etmeniz buradaki en önemli kuraldır. Bunu sağlamak için yumuşak kıllı diş fırçası kullanmayı asla unutmayın ve diş fırçanızı 3 ayda 1 değiştirmenizi öneririz.

Hassas dişler için üretilen özel diş macunlarını mutlaka kullanmalısınız. Bu diş macunları dişinizin minesine minimum zarar verecek ve dişinizin sertliğini azaltmayacak ve dişinizde plak oluşumunu da en aza indirecektir.

Diş fırçalamanın en önemli nedenlerinden birisi de yediğimiz yiyeceklerin birikintilerini dişimizden çıkarmaktır. Fakat ne yazık ki bazı yiyecek ve içecekleri diş fırçası fazla etki göstermemektedir. Bu nedenle aldığımız yiyeceklere ve içeceklere dikkat etmeliyiz. Asit içeren içecekleri tüketmeyi mutlaka bırakmalıyız. Ağız minesini çözücü etki yapan asitli içecekler bu tedavinin birinci kuralıdır. Asitli içecekleri fazla tüketen insanlarda zaten dişlerinde kamaşma yaşaması normaldir. Diş hassasiyetinin halk adındaki adı zaten diş kamaşmasıdır. Bu nedenle asitli içecekleri azaltmak en önemli kuralınız olmalıdır.

Florlu yiyecekler ve içecekler ile kalsiyum desteği sağlayan besinleri mutlaka tüketmelisiniz. Bu besinler sizin diş sağlığınızı artıracak ve dişlerinizi daha güçlü hale getirecektir.

Diş hassasiyeti yaşayan kişilerin neden hekimlere gitmesi gerekir ?

Hekim müdahalesiyle diş minesi azalmış, sert diş tabakaları zayıflamış kısımlar yeniden izole edilerek sıvalanır.

Flor içeren verniklerle diş kökleri sağlamlaştırılır.

Kırık dişleriniz varsa veya diş tabakalarınızda eksilme mevcutsa dolgu maddeleri veya florlu maddeler vasıtasıyla restore edilir ve dişleriniz eski sağlamlığına ve duyarsızlığına kavuşmuş olur. Umarım yazım sizlere yardımcı olmuştur. Sağlıcakla kalın.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir