Diyabetik Retinopati Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Diyabetik retinopati, diyabet hastalığının neden olduğu bir görme bozukluğudur. Retina tabakası bozularak kişinin görme yetisi ortadan kalkar. Özellikle gelişmiş ülkelerde daha sık görülen bir hastalıktır. Çünkü bu ülkelerde şeker hastalığına yakalananlar oldukça fazladır. Çünkü beslenme alışkanlıkları giderek bozularak sağlıksız bir beslenmeye sahip olunmaktadır. Şeker hastalarının giderek kötüye doğru gitmesi sonucunda körlük meydana gelme riski de artmaktadır.

Genel olarak şeker hastalığının uzun süreçli bir hastalık olduğunu hasta kabul etmelidir. Hastalığı ile barışık olarak yaşamaya alışmalıdır. Tedavilerini düzgün olarak yaptırmaları gerekir. Şeker, yüksek tansiyon, hemoglobin A1C takiplerini düzenli  olarak yaptırmaları gerekir. Erken önlem alındığı takdirde diyabetik retinopati oluşma riski ortadan kalkar. Böyle bir hastalık ortaya çıktığında erken müdahale sayesinde  hastalığı tedavi etmek mümkün olur. Üç dört ayda hasta doktora görünmelidir.

Diyabetik retinopatiTakip  sayesinde tehlikelerden uzak kalmak mümkündür.

İki tip şeker hastalığı vardır. Birinci tip şeker hastalığında hasta insülin kullanmak zorundadır. İkinci tip şeker hastalığında ise insülin kullanma zorunluluğu olmayan hastalardır. Birinci tip şeker hastalığı daha çok genç yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Bu hastaların ilk on yıl içerisinde diyabetik retinopati geliştirme riskleri daha fazladır. İkinci tip şeker hastaları gıdalarına, yaşam stillerine, kan şeker hemoglobin A1C  dikkat ederlerse göz hastalığına yakalanmaları daha zor olur. Basit lazer tedavisi büyümeyi önlenebilir. Göz içerisinde retinada kanama oluşursa görmeyi sağlamak yeterince artırılamaz. İyi bit takip ve anında tedavi hastalığı ortadan kaldırabilir.

Kan şekeri seviyesine, tansiyon seviyesine dikkat etmeyen hastaların kör olma riskleri daha fazladır. Bunlara dikkat edilmediği takdirde şeker hastalarında beş yıl içerisinde retinalarda bozukluk olma riski yüzde seksen daha da artmasına neden olmaktadır. Hasta kendisine dikkat etmeli ve düzenli olarak doktoruna görünmelidir. Bu sayede körlük riskini azaltmış olacaktır.

Şeker hastalığı mutlaka görme kaybına yol açmamaktadır. İyi takip edilmeyen şeker seviyesi ve tansiyonu yüksek olarak devam eden kişilerde görülmektedir. Diyabetik retinopati oluşumunu önlemek hastanın elindedir. Kendini iyi hissetse bile mutlaka düzenli olarak kontrollerine devam etmelidirler. Beslenmelerine de dikkat etmeliler. Yaşam tarzlarını bu şekilde devam ettirmeliler.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir