diyet için öneriler

Diyet yaparken kan şekerinin düşmemesi için ara ve ana öğünleri düzenli olarak tüketmeye özen göstermeliyiz. Çünkü kan şekeri yaklaşık iki buçuk saatte bir düşme eğilimi göstermektedir. Eğer biz bunu bilirsek ve önceden önlemimizi alırsak ani kan şekeri düşüklükleri ve onun sonrasında oluşan karbonhidrat eğilimimizin önüne başarılı bir şekilde geçmiş oluruz. Ara öğünlerde tüketilen besinlerin karbonhidrat ve protein içeriklerinin birbirine yakın olmasına dikkat edilmesi gerekir. Bir dilim peynir yanına kepekli galeta yada sütün yanına ceviz, badem gibi uygun ara öğünler tüketilirse kan şekerinin düşmesinin önüne geçilebilir. Kan şekeri düştüğünde basit şekerler ve bu etkiyi gösteren besinler yerine sebze, meyve, tahıl, kuruyemiş yanında süt ile alınmalı bunlar gibi protein içerikli besinleri tüketmekte yarar vardır. Ancak şeker hastaları için durum biraz farklılık gösterir. Ani şeker düşüşleri gözlenirse şeker hastalığı olan kişiler basit şeker olan bal gibi şeker gibi hazır meyve suyu gibi besinleri tüketmelidirler. Düzenli yapılan hafif spor da kan şekeri düzeni için olumlu etki göstermektedir.

Sağlıklı bir diyet programı hatta sağlıklı bir yaşam için su tüketimi çok önemlidir. Gün boyunca terleme, solunum, bağırsak yoluyla kaybedilen suyu yerine koymak ve vücut fonksiyonlarını yerine getirebilmek için su tüketmeye önem verilmelidir. Kadınların günlük 2- 2,5 litre, erkeklerin ise günde 2,5-3 litre su tüketmeleri gerekir. Kişinin yoğunluğuna ve fiziksel aktivitesine göre de bu miktarlarda oynamalar söz konusu olabilir. Vücutta su eksikliği durumunda konsantrasyon bozukluğu, yorgunluk,  halsizlik belirtiler ortaya çıkmaktadır. Su tüketimi özellikle öğün aralarında olmalıdır. Öğünün hemen öncesinde yada sonrasında su alınması mide özsuyunun azalmasına ve ileride sindirim problemlerine neden olabilir. Sabahları içilen su metabolizmanın çalışması ve bağırsak hareketlerinin kolaylaşması açısından oldukça faydalıdır. Diyet yaparken un, tuz ve şeker kullanımını kısıtlamak yada çıkarmak çok önemlidir. Tuzun tansiyon, böbrek işlevleri üzerindeki etkileri nedeni ile mümkün olduğunca az tüketilmelidir. Aşırı şeker ve un tüketimi vücutta yağlanmaya ve kronik hastalıklara neden olur. Şeker yerine pekmez ve kuru meyveden şeker ihtiyacı karşılanmalıdır. Beyaz un yerine esmer, tahıllı veya işlenmemiş unlar tercih edilmelidir. Tuz yerine baharat ve limon tercih edilmelidir.

diyet programı

Diyet dendiğinde akla yemek yememek gelse de aslında diyet düzenli ara ve ana öğün tüketimidir. Yukarıda yer alan önemli noktaları da uyguladığınız taktirde yaptığınız diyet programından başarılı sonuçlar alabilirsiniz.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir