Diz Protezi Nedir ?

Diz protezi ameliyatı, diz eklemini oluşturan kemiklerin üzerini kaplayan kıkırdağın yıpranması, aşınması sonucu bu kemiklerin üzerini kaplayan kıkırdağın yeniden kaplanması ameliyatıdır. Yani bir nevi yapay bir diz ekleminin oluşturulmasıdır. Genellikle diz kireçlenmesine bağlı dizlerde şekil bozuklukları olur. Bacaklar ya ”o” şeklini alır içeriye doğru eğrilir. Ya da bunun tam tersi olarak dışarıya doğru eğrilir. Bu tür bozuklukların artması ile beraber hasta yürüyemez hale gelir. Çömelip kalkması kısıtlanır. Merdiven inip çıkamaz ve bundan dolayı gittikçe aktivitesi kısıtlandığından dolayı kilo almaya başlar. Kilo aldığı zamanda bu eğrilikleri daha çok artacağından dolayı iyice yürüyemez hale gelir. Böyle bir kısır döngü içerisine girer.

Diz protezi ameliyatında bu şekil bozukluklar ortadan kaldırılır. Ve hastanın ağrısı düzeltilir. Mevcut bulunan hastalıklı kıkırdak çıkarılır. Çürük bir dişin kaplanması gibi kemiklerin üzeri protezle kaplanır. Ve sağlıklı bir çift bacak elde edilmiş olunur.

Diz protezi ameliyatının birkaç çeşidi vardır. Bunlar hastanın yaşına, hastalığın derecesine göre değişebilir.

diz protezi

Diz protezinin takılması gereken hastalar, diz ekleminde kireçlenme olan hastalardır. Bunlar genellikle orta yaş üzerinde ve ileri yaş hastalardır. Sabah yataktan kalktıklarında yürüyemezler, yürümede zorluk çekerler. Diz kireçlenmesine bağlı olarak yürümede zorluk, şiddetli ağrı yaşamaktadır. Hareket kısıtlılığı ortaya çıkmaktadır. Dizlerde kireçlenmeye bağlı olarak şekil değişiklikleri görülür.

diz protezi ameliyatıÖzellikle genç yaş grubunda ortaya çıkan romatizmal hastalıklar sonucunda diz eklemi ile kıkırdak ortadan kalkabilir. Sağlıklı bir açıklık durumu ortadan kalkar. Bu gibi durumlarda diz protezi ameliyatı sonucunda başarılı bir sonuç elde edilebilir. Bu sayede genç yaşta oluşacak dizlerdeki şekil bozuklukları da ortadan kalkmış olur.

Diz protezi 1970’li yıllardan beri dünyada uygulanmaktadır. İlk dönemde yapılan diz protezleri başarısız tasarımlar sonucunda erken dönemde bozulmuşlardır. Bir yılda, iki yılda, üç yılda olumsuz sonuçlar vermişlerdir. Fakat günümüze gelindiğinde diz protezi tasarımları çok değişmiştir. Diz protezlerine kemiğe tutturmakta kullanılan malzemeler çok değişmiştir. Değişik dolgu malzemeleri kullanılmaktadır. Yada doğrudan kemiğe kendisinin tutunduğu protezler kullanılmaya başlanmıştır. Bu şekilde uygulanan diş protezleri ile uzun süre protez sağ kalımları elde edilmiştir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir