Dizüstü Bilgisayar Kullanımı Nasıl Olmalıdır ?

Bu yazıda özellikle sağlık açısından dizüstü bilgisayar kullanımına değineceğiz. (Dizüstü Bilgisayar Kullanımının Sperm Kalitesine Etkisi ve Daha Birçok Önemli Konu Bu Yazıda Bulunuyor.) Yararlı bilgiler bulacağınızı düşünüyoruz.

Dizüstü bilgisayarlar çok ileri bir teknolojidir. Her yerde kullanılabilen son derece taşıması kolay, kullanımı rahat bir bilgisayardır. Seyahatte, otobüste, her yerde kullanılmaktadır.

Bu bilgisayarlar diğer bilgisayarlar gibi hem içindeki devrelerin elektronik özelliklerinden dolayı ısı üretirler, hem şarj ederken ısı üretirler, hem de elektromanyetik dalgalarıyla zayıfta olsa ısı yaratabilecek elektromanyetik dalga yayarlar. Bunları kucağımızda taşıdığımda genital bölgeyi olumsuz etkiler. Bu bölge, yani genital bölge biraz daha soğuk bırakılmalıdır. Bu sebeple bedenden uzak tutulmalıdır ve masa üstünde kullanmak daha uygun olur. Yastık yada başka bir şeyle uzaklaştırmak da mümkündür.Dizüstü bilgisayarlar şarj ederken daha fazla ısı üretirler. Bu sebeple şarj ederken mutlaka uzak tutulmalıdır.

dizüstü bilgisayar şarj

Dizüstü bilgisayarlar her elektrikli cihaz gibi elektrik alan yayar. Bir manyetik alan oluştururlar.  Bunların izin verilen sınırların altında olmaları gerekir. Bunlar radyasyon yaymazlar. Radyasyon yayanlar atom üretenlerdir. Bu sebeple yanlış bilgiler oluşturmak yanlıştır. Şehir şebeke cereyandan kaynaklanan saniye de 50 hertzden tutunda çok ileri elektronik evrelerinden dolayı çok yüksek frekanslıdırlar. Ve ayrıca  pil, pil devresi ve pil şarjından dolayı ısınmalar oluşur. Bu dizüstü bilgisayarlar vücuda yakın olan yerlerin ısınmasına neden olur. Bu sebeple vücuttan uzak tutulmalıdır.

Dizüstü bilgisayarlar diğer elektrik ve pille çalışan cihazlar gibi elektromanyetik alan yayarlar. Yalnız dizüstü bilgisayar diğer cihazlardan farklı olarak vücuda yakın kullanılırlar. Adından anlaşıldığı gibi diz üstünde kullanılır gibi bir anlam çıkarılır. İsmiyle kullanıldığı gibi dizüstünde kullanmak doğru değildir. Bir yastık yarımıyla yada farklı yöntemlerle başka şekillerde kullanılmalıdır. Vücuda yaklaştırılmamalıdır.

dizüstü bilgisayarın sperme zararı

Dizüstü bilgisayarlar daha fazla ısı yayarlar. Genital bölgede sıcaklığın yükselmesine neden olur. Özellikle erkeklerde genital bölgede sperm üretimi ile ilgili olan testislerin olduğu bölge vücudun dışındadır. Bunun sebebi vardır. Soğuk bölgede sperm hayatiyetini korunak için 32  dereceye kadar sıcaklığı düşer. Biz bu bölgeye ısı verirsek sperm hayatiyeti azalır ve kısırlığa neden olur. Çünkü ısıyı otuz yedilere çıkarmak olumsuz sonuçlara neden olur.sperm hayatiyeti için gerekli olan soğuk alan gider ve sıcak bir alana maruz kalırsa üreme özellikleri azalır. Döllenme özellikleri de azalır ve kısırlığa neden olur. Masa üstünde yada kucağa bir yastık alarak genital bölgeyi serin tutmak gerekir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir