Dota 2 Beta

Valve Dota 2’yi Warcraft 3 bir haritası olmaktan kurtarıp Icefrog ile başlayan yolculuk Eul ile birlikte daha da geliştirildi ve son olarak Guinsoo ile ismini ve kimliğini bularak oyun dünyasına yerleşti.

Oyun hakkındaki ilk izlenimim Valve firması DotA All Stars’a her yönüyle bağlı kalmak istemiş oyun zevkinden mahrum etmeden daha iyi grafiklerle bir oyun tadı vermeyi amaçlamış.

Grafik motoru olarak Source grafik motorunu kullanmış ve çizgi film tadında, güzel animasyonlu içimizi aşmıştır.

Seslere gelince oyunun ses yapımcısı Jason Hayes ayrıca Wow oyunun seslerinde de yapımcılığı üstlenmiş usta bir soundtrack uzmanıdır.

Valve bu oyun için Blizzard firmasından oyun dehalarını transfer edip bünyesine katmıştır.

Dünya üzerinde milyonlarca Dota Fanı olmasına rağmen hepsi bölünmüş vaziyetteydi. Kimileri Eurobattle’da, kimileri Garena’da, kimileri Darer’de kimi Türk oyuncular Wepla’da vb. Valve bu oyuncuları tek çatı altında toplayarak tek bir server sistemini ortaya koymuştur halen daha serverını geliştirmek üzerine çalışmaktadır.

DotA All Stars’da hepimiz Skype, Teamchat vb programlar kurarak sesli sohbet etmişizdir. Dota 2 bu program arama derdine son verip kendi bünyesinde sesli sohbet özelliğini koymuştur.

Valve’nin yapımcısının amacı bu oyuna başlamadan şu şekilde olmuştur. “20 milyon oyuncuya ulaşmış bir ilk oyunun devamını layıkıyla sürdürebilmek.”

Dota’dan ilham alınarak yapılan League of Legends oyununa baktığımızda 11 milyon oyuncuya ulaşmış olduğunu görmekteyiz. Bu sayede bu tarz oyunların ne kadar çok oyuncu potansiyeline sahip olduğunu görebilmekteyiz.

Oyun League of Legends ve Blizzard’ın geliştirmiş olduğu Dota ile rekabete girebilmek ve taraflarına oyuncu çekebilmek için kaçınılmaz olarak F2P olacaktır.

Zaten oyuncular Dota’nın ilk oyunu bedava oynarken ikinci oyununu da paralı yapma riskine giremez.

Oyun Team Fortress’ın 2’nin yapımcısının dediği gibi online oyunlar F2P olmalıdır sözünden hareketle bedava çıkacak fakat heroların daima güncellenip heroların yeni skinleri yani görünümleri falan parayla satılacak. Oyun F2P olmasına rağmen oyuncular bu skinlere sahip olabilmek için daha fazla para harcayacakları kesin. Aynı League of Legends’te olduğu gibi bir kere oyunu satın alıp her şeye sahip olamıyoruz. Oyunu bedavaya oynuyoruz ama yeni özelliklerine para vermek zorunda kalıyoruz. Bu kazanma stratejisi çıkacak oyunlara da pazarlama stratejisi olarak fikir vermeye başladı.

Oyunun yapımcısı Erik şöyle diyor: “Birçok bakımdan daimi olarak toplulukla etkileşim içindesiniz ve hiç durmadan oyuna bir şeyler ekliyorsunuz, oyunun içeriğini değiştiriyor ve eklenen içerikle oyunu daha da ilginç hale getirmeye çalışıyorsunuz. İşte hem kitle hem de oyunla geliştirilen bu ömürlük ilişki Team Fortress 2 ve Counter Strike’da başarı konusunda ulaştığımız en büyük kazanım.”

Dota 2 Betadaki Herolar

Sıradaki Gelsin 

Lone Druid-Syllebear

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir