Düğün Fotğrafçılığı Nedir, Püf Noktaları Nelerdir?

Düğün fotoğrafçılığı, evlenenlerin bir ömür bakacağı fotoğraflarının oluşturduğu ve özel konseptler gerektiren, titizlikle çalışılan önemli bir daldır.

Zor bir fotoğrafçılık türü olan düğün fotoğrafçılığı çok fazla sabır istemektedir.Evlenen çiftler çekimlerin çok iyi olmasını isterler.Bir daha belki giymeyeceği gelinlik ve damatlık içerisinde en iyi karelerinin çekilmesini ister.Özel tasarımlar bekler ve sizin çok ilgili olmanızı ister.Kesinlikle bu işi sevmelisiniz.Sabırlı ve kaliteli bir düğün fotoğrafçısı olmak istiyorsanız hem işinizi sevmeli hem de yenilikçi olmalısınız.Sürekli daha iyi çekimler oluşturmak için inovatif düşünce tarzını benimsemelisiniz.Sürekli etrafında gördüğünüz teknikler sizi özgün biri yapmaz ve aynı çizgi üstünde yürürsünüz.Bu da size olan rağbeti düşürür.

Düğün fotoğrafçılığı oldukça karmaşıktır.Bu yüzden genel olarak 3 türü bulunmaktadır.Bunlar;

  • Klasik – geleneksel düğün fotoğrafçılığı
  • Çağdaş düğün fotoğrafçılığı
  • Photojournalistic  düğün fotoğrafçılığı (Düğün öyküsü şeklinde)

Bu türler için uygun şartlar olmalıdır.Yani önemli olan konsepttir.Düğünün yapıldığı mekana göre farklı teknikler uygulanmaktadır.Yani örnek vermek gerekirse çok lüks bir otel, çok lüks bir bina veya organizasyonda, çağdaş fotoğrafçılığının yapılması için uygun şartlar hazırlanmış olur.

Birçok otel ve lüks mekanlar; heykeller, çeşmeler ile dekore edilmiş ve çok geniş bahçeleri vardır.Çeşmelerden dökülen su ile birlikte yemyeşil çim üstünde bulunan konukların olduğu bir ortam, çağdaş düğün fotoğrafçılığı için mükemmel bir koşuldur.

Düğün öyküsü şeklinde bir tarzı seçilmişse, bu diğerlerinden farklıdır.Konuklar çekildiğinin farkında olmamalı ve doğal pozlar yakalanmalıdır.Klasik fotoğrafçılıkta ki yapma gülmeler ve pozlardan sıyrılmış daha keyifli ve samimi pozlar yakalanır.

Aşağıdaki videoda düğün öyküsü şeklinde yapılan fotoğrafçılık türünden bir örneği izleyebilirsiniz.

 

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir