Dukan Diyeti Nedir ?

Dukan diyeti Fransız bir doktor tarafından geliştirilen protein bazlı bir diyettir. Dört evreden oluşan bir diyet türüdür. Dukan diyeti protein ağırlıklı ve hızlı kilo vermeyi sağlayan bir diyet türüdür. Dukan diyeti herkes tarafından yapılması sakıncalı olan bir diyet türüdür. Özellikle metabolik hastalıkları olan diyabet, şeker hastalığı, böbrek hastalıkları gibi hastalıkları olanların uygulamaları oldukça sakıncalıdır.

Dukan diyetinin yapılma evresi 6 aya kadar sürmektedir. Bu durum kişiden kişiye göre değişmektedir. Dukan diyeti yapılırken pişirme yöntemlerinin doğru olması, çok fazla kızartma yöntemlerinin uygulanmaması gerekir. Özellikle ızgara ve buğulama yöntemleri ile pişirilmelidir. Her evresinde farklı öneriler verilmektedir. Dukan diyetinin yapılma aşamasında, sürecinde ve koruma sürecinde mutlaka ara öğün sıklığına dikkat edilmelidir.

dukan diyeti

Dukan diyeti dört evreden oluşmaktadır. Atak evresi, seyir evresi, güçlendirme evresi ve koruma evresidir. Her evrenin süresi farklılık göstermektedir.

  • Atak evresi 1-10 gün kadar sürmektedir. Bu süreçte protein ağırlıklı gıdalar tüketilmelidir.
  • Seyir evresi döneminde bir gün protein ve bir gün sebze tüketilmelidir. İstenilen ağırlığa inene kadar seyir evresine devam edilmelidir. Bu konuda herhangi bir süre sınırlaması yoktur.
  • Güçlendirme evresi, kiloyu desteleyebilmek ama daha az kilo kaybederek kişinin beslenme alışkanlıklarının daha düzgün bir halde oturtabilmek için önemli bir evredir.
  • Güçlendirme evresinde yasaklı besinler vardır. Biraz daha esnek bir evredir. Haftada bir gün protein yapılması yeterlidir. Güçlendirme evresinde on gün süre ile her verilmek istenen bir kilo için on gün yapılmaktadır.

Atak evresinde belli bir miktar kilo verilmiştir. Seyir evresinde de olması gereken kadar kilo verilmiştir. En önemli kısım koruma sürecidir. Koruma evresi yapılmazsa eski kilolara geri dönülmektedir. Koruma evresi sürecinde de bütün beslenme alışkanlıkları eski haline döndürebilmektedir. Kişi eskiden nasıl besleniyorsa yine aynı şekilde beslenebilir. Sadece hayatı boyunca haftada bir gün protein uygulamasını yapması gerekir. Ve hayatının sonuna kadar kişi bu şekilde beslenmeye devam etmelidir.

Dukan diyeti her ne kadar popüler ve hızlı kilo kaybına neden olan bir diyet olsa da birçok zararlı yönü bulunmaktadır. Daha sonradan bu kilolar fazlasıyla geri alınabilir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir