Dukan Diyetinin Zararları

Dukan diyeti tek tip bir beslenme alışkanlığı kazandırdığından dolayı vücut gerekli olan mineral ve vitaminleri alamamaktadır. Bu yüzden de vücudun dengesi bozulabilir. Bunun dışında çok fazla protein alımı olduğundan dolayı gut hastalığının ortaya çıkmasına da neden olabilir. Böbrek, kalp, diyabet hastaları bu diyetten uzak durmalıdırlar.

Dukan diyeti tek tip bir beslenme çeşididir. Kişiye özel olarak uygulanmamaktadır. Bu yüzden sağlığı etkileyecek birçok zararlı yönleri de vardır. Dukan diyetinde çok hızlı kilo kayıpları söz konusudur. Fakat ilerleyen evrelerde çok daha fazla kilo artışı yaşanabilir. Bu tür diyetler uzmanlar, diyetisyenler ve doktorlar tarafından önerilmemektedir. Bu yüzden de sağlığı olumsuz yönde etkileyebilir. Çünkü uzman kişilerden yardım alınmamış olur. Kişinin diğer değerlerine bakılmadan sadece kilo kaybı olup olmadığı göz önünde tutulur.

dukan diyeti

Dukan diyeti sağlıklı kişilerde uygulanması çok sakınca teşkil etmeyen, kısa süreli uygulandığı zaman sağlık problemlerine neden olmayacak kişiler için uygun olabilir. Sağlık problemi riski taşıyan yada metabolik hastalığı olan kişilerde kesinlikle uygulanmamalıdır. Dukan diyeti böbrek rahatsızlıkları olan kişilerde yada böbrek rahatsızlığı riski taşıyan kişilerde, kalp rahatsızlığı olan yada kalp rahatsızlığı riski taşıyan kişilerde, diyabet hastalarında yada diyabet hastalığı riski taşıyan kişilerde oldukça sakıncalıdır. Bu kişiler kesinlikle bu diyeti uygulamamalıdırlar.

Metabolizması çok yavaş olan kişiler ve geçmişte çok yanlış diyet yapmış olan kişilerde dukan diyeti uygulandığı zaman, kilo veremeyen bu kişilerin kilo verdikleri görülmektedir. Bu tip diyetleri uygulamak yine de sakıncalıdır. Hastalığı olan kişiler yada genetik olarak hastalık riski taşıyan kişiler bu ve bunun gibi tek tip olan diyetleri uygulamaktan kaçınmalılar. Kişiye özel diyet programları uygulanmalıdır.

halsizlikAşırı protein alımı olurken eksik vitamin, mineral ve karbonhidrat alımı olmaktadır. Bu durumda kas kaybına neden olur. Ayrıca kabızlık ortaya çıkması en belirgin yan etkisidir. Halsizlik ve güçsüzlük meydana gelir. Dukan diyeti aynı zamanda baş ağrısı, ağız kuruluğu yada ağız kokusu gibi yan etkilerin oluşmasına neden olur. Başta bağırsak, pankreas ve mide olmak üzere kanser riskini yükseltir. Kandaki üre oranı ve damar sertliği riski yükselir. Böbrek yetmezliğine neden olur.

ağız kokusu

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir