Dünya Dışında Yaşam Var Mı?

Birçok bilimadamı tarafından araştırılan bir konu olan dünya dışı yaşam konusu bilimsel açıdan astrobiyoloji dalının konusu içinde yer almaktadır.

Şu an için kesin hiçbir şey bulunmuş değildir.Varsayımlar doğrultusunda belli düşünceler olsa da henüz kesin bir yaşam izine rastlanmamıştır.Dünya dışı yaşamı sadece insan gibi karmaşık bir yapı olarak düşünmemek gerekir.Bir bakterinin bile bulunması dünya dışı yaşam konusu için çok önemlidir.

Bu konu hakkında birçok varsayım bulunmaktadır.Ama ortaya konan varsayımların çoğu da tutarsızlıklarla doludur.Çeşitli dünya görüşlerinden biri olan paralelevrenler varsayımına göre ortada var olan birçok evren vardır ve bunlar farklı zaman çizelgelerinde ilerlemektedir.Bu varsayım doğrultusunda uzayda farklı zaman algısında canlılar olabilir düşüncesidir.Fakat bu varsayım kendisi içinde birçok çelişki barındırmaktadır.

Algı da bu işin başka bir boyutudur.Frekans farklılığı bu konu için çok önemlidir.Frekans sayesinde birçok buluş yapılmıştır ve uzayda canlı olup olmaması hakkında da önemli bir yere sahiptir.1960’lı yıllarda da uzayda canlının varlığını öğrenmek için radyo dalgaları kullanılmıştır.Bu “ozma projesi” olarak adlandırılmıştır.

Günümüzde özellikle Venüs ve Mars gezegenlerinde yaşamın olduğuna dair kanıtlar aranmaktadır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir