Dünya’da Bulunan Manyetik Alan

Dünya’da bulunan manyetik alan günden güne azalıyor.Peki manyetik alan azalınca ne olacak?

Bunu öğrenmek için Mars’a bakılıyor.Çünkü Mars’ın merkezinde manyetik alan yok.Mars’ın da bir zamanlar dünya gibi suya sahip olduğu biliniyor.Peki Mars’a ne oldu?

Mars’tan dünyaya doğal yollarla gelen taşlar mevcut.Bu taşların incelenmesinden sonra ortaya şu bilgi çıkıyor; Mars ilk 50 milyon yaşında güçlü bir manyetik alana sahipti.Peki Mars’ın manyetik alanı neden yok oldu?Bunun cevabı bilinmese de sonuçları biliniyor.Mars’ın atmosferini yok etti, okyanusları buharlaştırdı, sıcaklık düştü ve gezegende felaket etkisi oluşturarak şimdi ki kızıl gezegeni oluşturdu.

Aynen bunun gibi Dünya’nın kalkanını oluşturan bu manyetik alan yok olursa sonu Mars gibi olacaktır.Dünya’nın manyetik alanını incelemek için merkezine ulaşmak gerekir.Bu da çok mümkün değil.Bir diğer inceleme ise depremler üstünden yapılıyor.Bu sayede depremler yer altı haritasını bilim adamlarına vermiş oluyor.

Önce katı üst kat, sonrasında hafif sıvı alt kat, sonra erimiş nikelden sıvı kat, ve manyetik demir çekirdeği…

Bu şekilde bir katman grubunun varolduğu bilinmesinden sonra ise ısının çok sıcak olmasından dolayı, bu sıcaklıkta manyetik bir demir çekirdeğin mıknatıs vasfını göstermeyeceği düşünülüyor.Demek ki manyetizmanın farklı bir nedeni var.

Cevap aramak için bilim adamları dünyanın bir modelini yapıyorlar ve bu model üstünden çeşitli gözlemlerde bulunuyorlar.Hızlı bir şekilde dönen bu modelin sonucunda ortaya manyetik çizgiler çıkıyor.İç ve dış çekirdekteki etkileşimler dinamoyu oluşturuyor.Buna da jeodinamo deniyor.

Jeodinamo, dünyanın çevresindeki metalin erimesi ile çalışıyor.Soğuma devam edecek ve dünyanın çekirdeği katılaşmaya devam edecek.Bu soğumanın sonucunda ise manyetik alanın yok olacağını düşünen bilim adamları var.Fakat bir kısmı ise böyle olmayacağını düşünüyor.Karşıt görüşler olsa da tam bir netlik kazanmamış bir konu olarak araştırma ve gözlemlere devam ediliyor.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir