Dünyanın En Hızlı Köpeği Vs. Dünyanın En Hızlı Kedisi (Video)

Dünyanın en hızlı koşan köpeği olarak bilinen Greyhound, tazı ırkınden gelen ve av veya koşu da kullanılan bir köpek cinsidir. Peki dünyanın en hızlı kara hayvanı olan çita ile arasında nasıl bir hız farkı var dersiniz ?

Çita 75 mil hıza kadar yükselebilen dünyanın en hızlı kara hayvanıdır. Bu da kilometre bazında 120 kilometre hız demektir. Korkunç bir rakam ! Greyhound ise çitadan sonra en hızlı olan ikinci kara hayvanıdır. 43 mil yani yaklaşık saatte 70 kilometre hıza çıkmaktadır. Tabi ki çita da tazı da küçük mesafelerde bu hızı yakalarlar. Uzun süreler boyunca bu tempoda koşamazlar.

Şimdi çita ve tazının ağır çekim videosunu izleyin ve aradaki benzerlikleri yakalayın.

Evet videoda da gözüktüğü gibi farklı hayvanlar olsalar da koşu stillerine bakıldığında çok büyük benzerlikler görüyoruz. İkisi de dört nala olarak tabir edilen bir şekilde koşuyorlar. Kediler, köpekler, geyikler, vb. hayvanların koşu tarzları bu şekildedir. Dayanıklı ve uzun süreli koşular yerine kısa mesafede sprint ataklar yaparlar. Atlardan farkı burada ortaya çıkar. At ise uzun süreli koşu yapabilen bir hayvandır.

Videoda bu iki hayvanın omurgalarını çıkartırcasına ileri nasıl atak yaptığını görüyoruz. İnanılmaz bir görüntü oluşturuyor.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir